Βασικές Αρχές Κανονισμού Λειτουργίας και νέα μέτρα παιδαγωγικού χαρακτήρα

Στον επόμενο σύνδεσμο θα βρείτε μέρος του κανονισμού λειτουργίας του Γυμνασίου Βασιλικού όπου αναφέρονται βασικές

αρχές για την συμπεριφορά των μαθητών/τριών του σχολείου.

Πατήστε ΕΔΩ

Στον επόμενο σύνδεσμο θα βρείτε την εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘΑ σχετικά με τα νέα παιδαγωγικά μέτρα που ισχύουν από 13-5-24ΕΔΩ

Χωρίς σχόλια

1. Καλημέρα.Συμφωνουμε απόλυτα, εκτός ίσως στο κομμάτι ενδυμασίας εφόσον γνωρίζετε ότι τα παιδιά εκφράζονται και ψάχνονται υπαρξιακά στη εφηβεία και δεν θα έπρεπε να τους κάνετε παρατηρήσεις για το πώς ντύνονται. Εγω θα προτιμούσα να αλλάξει το σχολικό πρόγραμμα και να μην αναγκάζεται το παιδί να πάει φροντιστήριο π.χ. θα έβαζα κάποια μαθήματα επιλογής και όχι αναγκαστικά όπως θρησκεία,μουσική,ζωγραφική,επιλογή γλώσσας, κλπ…και γενικά το πρόγραμμα είναι τόσο μετέωρο, δύσκολο και εξειδικευμένο που τα μισά τελειώνουν το Γυμνάσιο μη ξέροντας τα βασικά που θα έπρεπε …και επίσης γιατί δεν τα πάτε μια εκπαιδευτική εκδρομή στα Πανεπιστήμια Ελλάδα,Αθήνας να δούνε τι επιλογές έχουν…ξαφνιάστηκα όταν είχαν πάει στα ΕΠΑΛ…δηλαδή στα κατώτερα της εκπαίδευσης..με εκτίμηση , μαμά.

• Καλημέρα σας. Θα θέλαμε να σας επισημάνουμε ότι όταν γράφετε ένα σχόλιο ως κηδεμόνας μαθητή/τριας καλό θα ήταν να το κάνατε ενυπόγραφα αναφέροντας το ονοματεπώνυμο σας. Σχετικά με αυτά που γράφετε μπορείτε να περάσετε από το σχολείο όποτε θέλετε να συζητήσουμε τους προβληματισμούς σας και θα ήταν χαρά μας να σας απαντήσουμε στα ερωτήματα σας. Από την Δνση.