Εορτασμός της Ενσωμάτωσης της Δωδεκανήσου – 7 Μαρτίου 2019

εισαγωγική εικονα

Στις 6 Μαρτίου 2019 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση ιστορικής μνήμης για την Ενσωμάτωση των Δωδεκανήσων στην Ελλάδα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου παρουσίασαν το χρονικό της ένωσης των Δωδεκανήσων με την Ελλάδα και απήγγειλαν ποιήματα για την ημέρα αυτή, με την καθοδήγηση του καθηγητή κ. Δημ. Στάμου. Την γιορτή  παρακολούθησαν οι επίσημες αρχές, γονείς και κάτοικοι του νησιού.

Στις 7 Μαρτίου 2018 στο Μεγάλο Χωριό της Τήλου, έλαβε χώρα η καθιερωμένη δοξολογία στην εκκλησία του Ταξιάρχη στο Μεγάλο Χωριό για την Επέτειο της Ενσωμάτωσης των Δωδεκανήσων στην Ελλάδα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας παρέλασαν προς το Ηρώο του Μ. Χωριού και κατέθεσαν στεφάνι στην μνήμη των πεσόντων. Τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε ο καθηγητής  του σχολείου Δημήτριος Στάμος.