ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Το σχολείο μας βρίσκεται στο Μεγάλο Χωριό στο νησί της Τήλου. Το Μεγάλο Χωριό είναι ο ένας από τους δύο μεγάλους οικισμούς του νησιού και η πρωτεύουσά του. Ο δεύτερος οικισμός ονομάζεται Λιβάδια και σε αντίθεση με το Μεγάλο Χωριό που είναι ορεινό, αυτός βρίσκεται δίπλα στην θάλασσα και αποτελεί το λιμάνι του νησιού.

Το κτήριο Γυμνασίου–Λυκείου Τήλου, που βλέπετε στην φωτογραφία  όπως και στην αρχική σελίδα μας, κατασκευάστηκε με εισφορές του απλού κόσμου κατά τη διάρκεια συναυλίας του τραγουδιστή Γιώργου Νταλάρα που πραγματοποιήθηκε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Κατασκευάστηκε από την ανάδοχο εταιρεία «ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΑΤΕΒΕ» κατά την χρονική περίοδο του έτους 1997, σε οικόπεδο που παραχωρήθηκε από την Μοναστηριακή Επιτροπή «Αγίου Παντελεήμονα Τήλου» ( Πρακτικό συνεδρίασης 20-3-1997 ) για να χρησιμεύσει για τον κοινωφελή αυτό σκοπό.

Γυμνάσιο Λυκειακές Τάξεις Τήλου