Περιφερειακός μαθητικός διαγωνισμός συγγραφής λογοτεχνικού κείμενου με θέμα «200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821»

Α. Περιγραφή  Δράσης

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η ενασχόληση των μαθητών με την ιστορία και τα μνημεία της ιδιαίτερης πατρίδας τους, η καλλιέργεια ιστορικής μνήμης και ιστορικής συνείδησης των μαθητών και η σφυρηλάτηση δεσμών και αγάπης για την ιδιαίτερη πατρίδα τους μέσα από τη δημιουργική γραφή.

Β. Γεωγραφικό εύρος δράσης

Σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας.

Γ. Τελικά προϊόντα της δράσης-Υποβολή εργασιών

Λογοτεχνικό (πεζό ή ποιητικό) κείμενο.

Δ. Προθεσμία υποβολής αποτελεσμάτων δράσης

Τετάρτη 31-3-2021

Ε. Πορεία δράσης

• Συλλογή βασικών πληροφοριών:
  • Ποιοι: Μορφές αγωνιστών στην Εύβοια: Νικόλαος Κριεζώτης, Αγγελής Γοβιός (μάχη στα Βρυσάκια Ψαχνών), Μητροπολίτης Νεόφυτος Καρυστίας, Μητροπολίτης Ευβοίας Γρηγόριος εξ Αργυροκάστρου, Ηλίας Μαυρομιχάλης (έπεσε ηρωικά στον Κοκκινόμυλο των Στύρων).
  • Τι και πότε: χάρτης ευβοϊκών μαχών, χάρτης ευβοϊκών μονών με συνεισφορά στον Αγώνα (κλήρος)
  • Παράδειγμα λογοτεχνικού κειμένου: Νικολάου Α. Αντωνοπούλου “Μαρούσα η Στροπωνιάτισσα”, Αθηναι 1886.
  • Πού: χάρτης με τα τοπωνύμια της Εύβοιας κατά την εποχή του Αγώνα – αντίστοιχα σημερινά, χάρτης των μεγάλων αγροκτημάτων (τσιφλικιών) της Τουρκοκρατίας.
  • Επιλογή προσώπων, τόπου, χρόνου, περίστασης.
  • Συγγραφή κειμένου.
  • Δυνατότητα δημιουργίας βίντεο με εμφάνιση του κειμένου και εναλλαγή εικόνων σχετικών με αυτό –> ψηφιακή αφήγηση.

ΣΤ. Σχετικά έγγραφα

1. Αίτηση συμμετοχής.

ΤΕΛΙΚΟ ΠΡΟΪΟΝ

Το διήγημα “Ήμουν κι εγώ εκεί!”

Η λογοτεχνική δημιουργία των μαθητών που συμμετείχαν στον διαγωνισμό!