Ένα (1) self test την εβδομάδα – από Δευτέρα 4 Απριλίου 2022

Σύμφωνα με την εγκύκλιο 37628/ΓΔ4/01-04-2022 του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, από Δευτέρα 4/4/2022 και στο εξής, ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος νόσησης (self test) διενεργείται από τους μαθητές μία (1) φορά την εβδομάδα, πριν από την Τρίτη και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα (ουσιαστικά, κάθε ΔΕΥΤΕΡΑ).

Σε περίπτωση διακοπών, ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την πρώτη ημέρα προσέλευσης στη σχολική μονάδα.

Το αποτέλεσμα του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self test) δηλώνεται στην πλατφόρμα edupass.gov.gr και ελέγχεται από το σχολείο κάθε ΤΡΙΤΗ.

Η διαδικασία διαχείρισης πιθανού ή επιβεβαιωμένου κρούσματος καθώς και των στενών επαφών παραμένει η ίδια που ακολουθούνταν μέχρι τώρα.