Ημέρα: 23 Μαΐου 2024

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ”Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ”

Το τρέχον σχολικό έτος 2023-2024 οι μαθητές του Γ3 πήραν μέρος στο πρόγραμμα Αγωγής Υγείας ”Η Ζωή Είναι Αλλού” με υπεύθυνες καθηγήτριες τη Σοφία Αγραφιώτη ΠΕ02 και Γκούνη Ελένη ΠΕ04.Θέμα του προγράμματος ήταν η ενημέρωση των μαθητών σχετικά με τον εθισμό στο αλκοόλ- στη νικοτίνη και το διαδίκτυο αλλά και των εξαρτήσεων γενικά.

Μέσα από το πρόγραμμα  καλλιεργήθηκαν οι έννοιες της ενσυναίσθησης , της συνεργασίας και του ομαδικού πνεύματος.

IMG 6005c063dd79092b7cdc18f05b709a92 V

Παρουσίαση

”ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΟΜΙΛΟΥ”

Κατά το σχολικό έτος 2023-2024 συγκροτήθηκε και λειτούργησε στο Γυμνάσιο Ν. Αγχιάλου εκπαιδευτικός όμιλος με θέμα «Προλήψεις- Δεισιδαιμονίες: το παράδοξο  ως κοινωνικά αποδεκτό», με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς  τις: Βλαχάβα Σταυρούλα ΠΕ01 και Γουργιώτου Καλλιόπη ΠΕ02. Οι μαθητές της Β΄τάξης  που συμμετείχαν στην  ομάδα είναι οι: Γεωργοπούλου Αποστολία, Γιώτη Καλλιρόη,  Ευαγγελοπούλου Μαρία, Καραντενίζη Ιωάννα,  Μπέλλου Γεωργία, Μπέλλου Αικατερίνη.

Στα πλαίσια λειτουργίας του ομίλου οι μαθητές αναζήτησαν στο κοινωνικό τους περίγυρο προλήψεις και δεισιδαιμονίες, πήραν συνέντευξη, εμπνεύστηκαν και δημιούργησαν τα δικά τους έργα τα οποία εντάχθηκαν σε μια παρουσίαση.

Μέσα από όλη την παραπάνω διαδικασία οι μαθητές  κατανόησαν  το «παράδοξο»  όλων αυτών των προλήψεων και ταυτόχρονα ψυχαγωγήθηκαν ανακαλύπτοντας  τo ανορθολογικό περιεχόμενο τους.

ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΕΣ – ΠΡΟΛΗΨΕΙΣ