IMG c9cebb818867f7f1ddcfdc64c63a8bc1 V   IMG 40f212a5923d7b3881d0ef55062d3a2d V

IMG 6ba90b58df29598bb32a1a653ac69e34 V       IMG 4443adc1053c2ce15fcecaaa6c08b9a0 V

Μαθητές της Β’ και Γ’ τάξης του σχολείου μας βρέθηκαν στην πόλη της Λάρισας στο αναπαλαιωμένο βιομηχανικό κτίριο του «Μύλου του Παππά» και στην ιδιαίτερα ζεστή αίθουσα του Θεάτρου «Κώστας Τσιάνος» για να ταξιδέψουν στο χρόνο και τη νεότερη ιστορία της Ελλάδας παρακολουθώντας την εξαιρετική παράσταση «Το Καπλάνι της Βιτρίνας» της Άλκη Ζέη. Μέσα από την αθώα ματιά ενός παιδιού γνώρισαν ένα σημαντικό πολιτικό γεγονός της προπολεμικής Ελλάδας, την Δικτατορία της 4ης Αυγούστου και πώς αυτή επηρέασε την καθημερινότητα, αλλά και την πολιτική πορεία της χώρας. Κέφι, φαντασία, ανεμελιά αλλά και πλήθος προβληματισμών και μηνυμάτων ξεπηδούσαν από τη σκηνή του θεάτρου δημιουργώντας ένα ενθουσιώδες κλίμα.

Με αφορμή την επικείμενη επίσκεψη στο θέατρο τα παιδιά είχαν δουλέψει στο σχολείο πάνω στο έργο της συγγραφέα. Ξεφύλλισαν τα βιβλία της, είδαν εξώφυλλα των μεταφράσεων των βιβλίων της, κατέγραψαν στοιχεία της βιογραφίας της και των έργων της και παρακολούθησαν κομμάτια από συνεντεύξεις της.

Έχοντας προετοιμαστεί λοιπόν, η διδακτική επίσκεψή τους θα ολοκληρωνόταν στο Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας , ένα υπέροχο κτήριο στην κορυφή ενός πευκόφυτου λόφου, όπου φιλοξενείται περιοδική εικαστική έκθεση για τη ζωή και το έργο της Άλκη Ζέη. Με τη βοήθεια της υπεύθυνης Κας Μαρίας Μπισμπιγιάννη, τα παιδιά περιηγήθηκαν σε έναν πανέμορφο χώρο, γεμάτο ζεστασιά και ζωή. Κάθε γωνιά χαρακτήριζε κι ένα από τα έργα της δημοφιλούς συγγραφέα. Έργα δεμένα με τη ζωή της, καθώς εμπεριέχουν πολλά αυτοβιογραφικά στοιχεία, αριστοτεχνικά πλεγμένα με την μυθοπλασία. Έργα που ανήκουν όχι μόνο στον 20ο αλλά και στον 21ο αιώνα, στοιχείο που δείχνει ότι η συγγραφέας δεν έπαψε ποτέ να αφουγκράζεται την κοινωνία γύρω της, ούτε καν στα βαθιά γεράματα.

Όλα τα παιδιά επέστρεψαν εντυπωσιασμένα από αυτή τη μοναδική, ίσως και πρωτόγνωρη για κάποια, εμπειρία. Στόχος μέσα από αυτήν την επίσκεψη ήταν  τα παιδιά να γνωριστούν με το θέατρο, να το αγαπήσουν και να εμπλακούν σε ανάλογες δράσεις. Τους μαθητές συνόδευσαν  οι εκπαιδευτικοί  Μπάκα Αικατερίνη, Νικολάου Αχιλλέας και Κωνσταντίνα Θεοχάρη.