Δράση στα πλαίσια της Εβδομάδας Εθελοντισμού

Οι ομάδες Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, στις οποίες συμμετέχουν οι μαθητές των τμημάτων Β1 και  Β2 του σχολείου μας, πραγματοποίησαν καθαρισμό  της περιοχής όπου βρίσκεται το ιστορικής σημασίας βυζαντινό εκκλησάκι της Παναγίας Βαραμπά στο Μαρκόπουλο.

Η δράση πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 16 Μαρτίου 2018 και  εντάχθηκε στην εβδομάδα εθελοντισμού του προγράμματος  «Νοιάζομαι και Δρω», στο οποίο συμμετέχει και φέτος το σχολείο μας.

Οι μαθητές μας συνειδητοποίησαν τη σημασία του να είναι ενεργοί πολίτες και ευαισθητοποιήθηκαν  στην αξία του εθελοντισμού.  Όλα τα παιδιά  συμμετείχαν στη δράση με μεγάλο ενθουσιασμό,  μάζεψαν τα σκουπίδια που υπήρχαν στη γύρω περιοχή και γεύτηκαν τη χαρά και την ικανοποίηση  της προσφοράς στο κοινωνικό σύνολο.

Συντονίστρια  του προγράμματος  «Νοιάζομαι και Δρω» : κ. Δέδε Στ.

Υπεύθυνες προγραμμάτων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης : κ. Βλαχαντώνη, κ. Κορκολή, κ. Παγώνη