Όλοι μαζί, για ένα καλύτερο διαδίκτυο

Την Τετάρτη 12 Φεβρουαρίου 2014 πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στην αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου Κρεμαστής με τίτλο “Όλοι μαζί, για ένα καλύτερο διαδίκτυο!” που οργανώθηκε από το Γυμνάσιο Κρεμαστής  και απευθυνόταν σε μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς.

Η εκδήλωση συντονίστηκε από τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό για το ασφαλές διαδίκτυο κ.Χ. Συργιάννη στα πλαίσια των δράσεων του σχολείου για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2014.

Η εκδήλωση ήταν διαμορφωμένη σε τρεις αυτοτελείς παρουσιάσεις για τις τρεις τάξεις του σχολείου και ειδικότερα:
2η διδακτική ώρα η Α΄ τάξη (9:00-9:45)
3η διδακτική ώρα η Β΄ τάξη (9:55-10:40)
4η διδακτική ώρα η Γ΄ τάξη (10:50-11:30)
DIADIKTYO

Την εκδήλωση παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές του σχολείου, οι καθηγητές και αρκετοί γονείς.

Στην εκδήλωση παρουσιάστηκαν:

1) Webinars από την Δρ. Βερόνικα Σαμαρά, Συντονίστρια του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου, Επικεφαλής Δράσης Ενημέρωσης Saferinternet.gr.

2) Ενημερωτικό μήνυμα του saferinternet.gr από τη δράση «Ε τι; Μπακάλικο είμαστε;».

3) Ποιήματα που δημιουργήθηκαν για της ανάγκες της δράσης από τους μαθητές του Β3 του σχολείου:
Μαυρουδή Αικατερίνη
Μότσιου Παναγιώτα
Μπάκη Ειρήνη
Μπάρλα Ελένη
Μπέκαρη Ελένη
Μωραΐτη Δέσποινα
Ντάκα Ροσέλα
Οικονόμη Μιλένα
Ορφανίδη Αικατερίνη
Ορφανού Μιχαλίτσα
Πακίδη Φωτεινή
Πανά Μελίνα
Παναγιάς Μιχαήλ-Άγγελος

Διαδίκτυο με προσοχήΤο διαδίκτυο είναι πολιτισμός
είναι ζωή μέσα σε εικονικό φως
Μα πρέπει να είσαι προσεκτικός
όσο σερφάρεις είναι κοντά σου ο κακός
Φωτογραφίες ανεβάζεις
στον κίνδυνο πλησιάζεις
Τον εαυτό σου εσύ εκβιάζεις
την ζωή σου με “like” δεν την αλλάζεις…
Ο φίλος που επιθυμείςΗ πραγματική φιλία
στο βουνό μια παραλία
πληγωμένη από άλλους
ξεχασμένη από όλους.
Πρέπει να ψάξεις για να βρεις
τον φίλο που επιθυμείς
μα στο ίντερνετ όταν θα μπεις
πραγματικούς φίλους δε θα βρεις.
INTERNET 2

Την εκδήλωση παρουσίασαν οι μαθήτριες Μωραΐτη Δέσποινα, Πακίδη Φωτεινή, Παπακωνσταντή Στεργούλα και ο μαθητής Παναγιάς Άγγελος.

Για την πραγματοποίηση της εκδήλωσης βοήθησαν ο Πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Κρεμαστής, κ.Κεφαλάκης με την παραχώρηση του Πνευματικού Κέντρου Κρεμαστής, η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Γυμνασίου Κρεμαστής.

Την εκδήλωση στήριξε η Υπεύθυνη των Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ.Δ.Ε. Δωδεκανήσου Κα. Ευαγγελία Μουλά.

INTERNET 4

Στο σχολείο μας απονεμήθηκε ο τίτλος του Πρεσβευτή της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2014 .