ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ Α’ ΤΑΞΗ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

ΘΕΜΑ:  ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ

Ώρες εγγραφών:8.00-13.30

Για την εγγραφή του παιδιού σας στην Α΄τάξη του σχολείου μας, χρειάζονται τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1.   Απολυτήριο Δημοτικού, το οποίο διαβιβάζεται από το Δημοτικό στο Γυμνασιο υπηρεσιακά, σύμφωνα με απόφαση της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου .

Τα Δημοτικά που αποστέλλουν Τίτλους Σπουδών στο Γυμνάσιο μας είναι : Δημοτικό Κρεμαστής, Δημοτικό Μαριτσών και Δημοτικό Παστίδας.

2.  Υπεύθυνη δήλωση κηδεμόνα.  Το έντυπο χορηγείται από το σχολείο και συμπληρώνεται από τον κηδεμόνα του μαθητή/τριας:

α:  Η Διεύθυνση κατοικίας και τα τηλέφωνα του ίδιου του κηδεμόνα.

β:  Η ανάληψη της κηδεμονίας.

γ:  Η χώρα προέλευσης σε περίπτωση αλλοδαπού μαθητή/τριας  και επιπλέον οι αλλοδαποί μαθητές /τριες να έχουν επικυρωμένα από τις αρμόδιες αρχές τη μετάφραση του πιστοποιητικού γέννησης , διαβατηρίων σε ισχύ.

3.  Ατομικό Δελτίο Υγείας.

4.  Δήλωση επιλογής ξένης Γλώσσας.  Το έντυπο χορηγείται από το σχολείο σε περίπτωση που δεν έχει αποσταλεί από το Δημοτικό. Εάν ένα τμήμα δε συγκεντρώσει τουλάχιστον δώδεκα (12) μαθητές, δεν μπορεί να λειτουργήσει.

5. Αίτηση Εγγραφής Το έντυπο χορηγείται από το σχολείο.

8. Υπεύθυνη δήλωση  για απαλλαγή από τα θρησκευτικά εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις(αλλόθρησκου ή αλλόδοξου μαθητή)