Συμμετοχή σε διαδικτυακή εκδήλωση με θέμα “Μεσογειακή Διατροφή – Καλές πρακτικές εφαρμογής”.

ΔΙΑΤΡΟΦΗ – ΚΑΛΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ»

Το Γυμνάσιο Κουτσοποδίου τη Δευτέρα  9-5-2022 και ώρα 9:10-11:30π.μ., στο πλαίσιο της κοινής περιβαλλοντικής μας  Δράσης του ΚΕΠΕΑ Ιεράπετρας, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή εκδήλωση με κεντρική ομιλήτρια  Διατροφολόγο και  θέμα “Μεσογειακή Διατροφή – Καλές πρακτικές εφαρμογής”. Ακολουθήσουν οι παρουσιάσεις των συνεργαζόμενων Σχολείων με την εξής σειρά:
α. 9ο Γυμνάσιο Πάτρας με θέμα “Υγιεινή Διατροφή”
β.  Γυμνάσιο Σορωνής Ρόδου με θέμα “Τα Βότανα της Ρόδου”
γ.  Γυμνάσιο Κουτσοποδίου Αργολίδας με θέμα “Διατροφή στην Εφηβεία”
Μετά τη λήξη των παρουσιάσεων πραγματοποιήθηκε συζήτηση σχετική με το θέμα των παρουσιάσεων.

Οι  μαθητές μας μέσω του παραπάνω προγράμματος ευαισθητοποιήθηκαν, προβληματίστηκαν σχετικά με τις καταναλωτικές και διατροφικές τους επιλογές,  ανέπτυξαν συνεργατικές  και κοινωνικές δεξιότητες με τα συνεργαζόμενα σχολεία.