Αρχική » Εκδηλώσεις-εκδρομές

Εκδηλώσεις-εκδρομές

ekdromi

Οι εκπαιδευτικές επισκέψεις και εκδρομές θεωρούνται παιδαγωγικά πολύ σημαντικές, καθώς συμβάλλουν πολλαπλώς στην επίτευξη των εκάστοτε διδακτικών στόχων. Η ενεργός συμμετοχή των μαθητών και οι εμπειρίες που αποκομίζουν στο πλαίσιο μίας εκπαιδευτικής εκδρομής διευκολύνει την επίτευξη των εκάστοτε διδακτικών στόχων.

Εκπαιδευτικές έρευνες θεωρούν. ότι μέσα από τις εκπαιδευτικές εκδρομές ανοίγονται στους μαθητές νέοι ορίζοντες και δημιουργούνται ερεθίσματα και κίνητρα που τους οδηγούν σε ολοκληρωμένη προσέγγιση και κατανόηση του γνωστικού αντικειμένου. Η επαφή των μαθητών με τα πραγματικά αντικείμενα και η βιωματική προσέγγιση της γνώσης οδηγεί στη σύνδεση της θεωρίας με την πράξη και συνεπώς στην καλύτερη κατανόηση.

Οι ίδιες έρευνες θεωρούν ότι οι εμπειρίες και η νέα γνώση που αποκομίζουν οι μαθητές στο πλαίσιο μίας εκπαιδευτικής εκδρομής, ιδιαίτερα όταν ανήκουν στη «σφαίρα των ενδιαφερόντων τους», παραμένουν περισσότερο στη μνήμη τους συγκριτικά με μία απλή διδασκαλία μέσα στην τάξη.
Ιδιαίτερη σημαντική είναι η επίδραση των εκπαιδευτικών επισκέψεων στη συμπεριφορά και στις στάσεις των μαθητών, καθώς μέσω αυτών οι μαθητές μπορεί να αλλάξουν τη στάση τους απέναντι σε ένα γνωστικό αντικείμενο.

Το κλίμα που επικρατεί στις εκπαιδευτικές επισκέψεις ευνοεί την άμεση επικοινωνία και τη συνεργασία των μαθητών μεταξύ τους με αποτέλεσμα να ενισχύονται οι δεσμοί μεταξύ τους.
Μέσα σε ένα τέτοιο κλίμα συνεργασίας και αλληλεγγύης οι μαθητές αισθάνονται χαλαροί, χαρούμενοι και ικανοποιημένοι, συμμετέχουν ενεργά στις δραστηριότητες της ομάδας και δεν φοβούνται να αναλάβουν ευθύνες.
Οι εκπαιδευτικές εκδρομές αποτελούν μια ευχάριστη διαδικασία και μπορούν να συμβάλλουν τα μέγιστα στη βιωματική μάθηση.

Πηγή: Γκουτζέρη Ζ., Κουγιουρούκη Μ., (2018), Η συμβολή των εκπαιδευτικών εκδρομών στη μάθηση. Απόψεις εκπαιδευτικών. Παιδαγωγική Επιθεώρηση, 65/2018.