Αρχική » Δραστηριότητες » Ερευνητική Εργασία (Α Λυκείου) σχολικού έτους 2017-18: Παραδοσιακή φορεσιά Κιμώλου

Ιούνιος 2018
 123
45678910
11121314151617
252627282930

Η παραδοσιακή γυναικεία φορεσιά της Κιμώλου, είναι διαμορφωμένη από διάφορες επιδράσεις τόσο της αρχαιότητας, όσο των Βενετσιάνων και των Τούρκων. Όσοι επισκέφτηκαν την Κίμωλο, εντυπωσιάστηκαν με την ιδιόμορφη ενδυμασία των γυναικών. Συγκεκριμένα, οι Γάλλοι περιηγητές K. N. Sonnini, G. Olivier και Ch. Gouffier, περιγράφουν με λεπτομέρειες την φορεσιά της εποχής. Σήμερα η παλιά νησιωτική ενδυμασία μέρα με την μέρα, σβήνει και χάνεται. Στα Κυκλαδονήσια δεν φοριέται πια, παρά από ελάχιστους γέρους και γερόντισσες. Oι νέοι σπάνια τις φορούν και μόνο στα διάφορα πανηγύρια ή στους αποκριάτικους χορούς. Μέσα από αυτήν την εργασία, επιχειρούμε να ζωντανέψουμε αλλά και να αναδείξουμε την παραδοσιακή γυναικεία φορεσιά του τόπου μας, η οποία έχει αρχίσει να χάνεται με την πάροδο του χρόνου. Όπως επισήμανε ο ερευνητής Νίκος Κεφαλληνίδης, επιβάλλεται η διάσωση και η καταγραφή τους. Τα έργα που περιέχονται στην εργασία, είναι μια παραλλαγή πρωτότυπων (χαλκογραφίες και γκραβούρες), επεξεργασμένα με διάφορα καλλιτεχνικά μέσα: ακουαρέλα, ξυλομπογιές και κάρβουνο.

Οι μαθητές και ο υπεύθυνος καθηγητής Μωχάμαντ Μπάρις (Γαλλικής Φιλολογίας ΠΕ05)

Δείτε εδώ ολόκληρο το κείμενο της εργασία μας