Συμμετοχή στον Διαγωνισμός Alan Turing

Στις 13/3/2024 οι μαθητές/-τριες του σχολείου μας συμμετείχαν με 6 ομάδες στην προκριματική on-line φάση του 3ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Μαθηματικής Λογικής & Υπολογιστικής Σκέψης Alan Turing, που διοργάνωσε το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας.

Σκοπός του διαγωνισμού ήταν η εμπλοκή των μαθητών/τριών σε δραστηριότητες επίλυσης λογικών γρίφων, μαθηματικών και υπολογιστικών προβλημάτων χωρίς να προϋποθέτει γνώση συγκεκριμένων θεμάτων ή να απαιτεί προετοιμασία στα μαθηματικά και την πληροφορική.

Η επίλυση λογικών και υπολογιστικών γρίφων θεωρείται διεθνώς μία ουσιαστική και συναρπαστική διαδικασία μάθησης, στοχεύοντας στην ενίσχυση του ενδιαφέροντος των μαθητών/μαθητριών για τα μαθηματικά και την καλλιέργεια δεξιοτήτων επίλυσης προβλημάτων, κριτικής και αναλυτικής σκέψης.

Υπεύθυνος καθηγητής: Διαμαντόπουλος Γεώργιος (ΠΕ 03)