Ο Λαμποίκος ανακυκλώνει χαρτί, πλαστικό, γυαλί και αλουμίνιο

Τη Δευτέρα, 24 Φεβρουαρίου 2020, πραγματοποίησαν επίσκεψη στο σχολείο μας η κ. Παπαϊωάννου, υπεύθυνη περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και ο κ. Κυριακόπουλος, υπεύθυνος του ΚΠΕ Κλειτορίας. Κεντρικοί άξονες της ενημέρωσης ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών για ένα καθαρό και βιώσιμο περιβάλλον και η ενθάρρυνση για ενεργή συμμετοχή των ίδιων των παιδιών στη διαχείριση των αστικών αποβλήτων. Οι μαθητές παρακολούθησαν βίντεο και πήραν μέρος σε συζήτηση Οι υπεύθυνοι ανέλαβαν επίσης να συστήσουν στους μαθητές τον Λαμποίκο. Ο Λαμποίκος ανακυκλώνει χαρτί, πλαστικό, γυαλί και αλουμίνιο. Πρόκειται για ένα πρόγραμμα του δήμου Αιγιαλείας σχετικά με την ανακύκλωση. Είδαμε τους κάδους και ενημερωθήκαμε για το τι ρίχνουμε και τι δε ρίχνουμε στον καθένα. Ο Λαμποίκος λέει:

«Με τη συμμετοχή μας στην ανακύκλωση συμβάλλουμε στην καθαριότητα της Αιγιαλείας, βελτιώνουμε την ποιότητα της ζωής μας! Βοηθάμε στην ανάπτυξη της περιοχής μας, εξοικονομούμε πόρους για άλλες ανάγκες. Για μια Αιγιάλεια όπως μας αξίζει!»