εικόνα Viber 2023 05 05 10 37 29 519Την Πέμπτη 4 Μαϊου οι μαθητές της γ΄ γυμνασίου του σχολείου μας, οι οποίοι συμμετέχουν στο Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων «Τουρισμός… αλλά πως;», είχαν την χαρά να παρουσιάσουν διαδικτυακά το προϊόν του προγράμματος, στο 12ο Φεστιβάλ Ψηφιακών Δημιουργιών, Digifest. Την παρουσίασή συντόνισαν οι μαθητές Ευαγγελία Μαρινάκη και Γιώργος Δουλφής και παρουσίασαν τον ψηφιακό τουριστικό οδηγό ο οποίος  δημιουργήθηκε με τη χρήση της επαυξημένης πραγματικότητας. Αρχικά μίλησαν για την φιλοσοφία και το σκεπτικό του οδηγού, στη συνέχεια για την διαδικασία δημιουργίας του, με τη χρήση της εφαρμογής Artutor, και τέλος έκαναν επίδειξη της λειτουργίας του. Οι μαθητές αναφερόμενοι στις προεκτάσεις του έργου τους, πρότειναν να γίνει παρουσίαση του οδηγού στον Δήμο Φολεγάνδρου και να προταθεί η κυκλοφορία του, σε μορφή πιο εμπλουτισμένη, σε δυο ή τρείς επιπλέον γλώσσες ώστε να δίνετε στους επισκέπτες του νησί μας. Ο οδηγός απέσπασε πολύ θετικά σχόλια από τους οργανωτές του Φεστιβάλ.

Την συμμετοχή μας μπορείτε επίσης να δείτε στην σελίδα του φεστιβάλ.

12ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας Digifest