Απρ 21 2014

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΥΓΙΕΙΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 12 Μαρτίου 2014 στο Εσπερινό Γυμνάσιο Χαλκίδας, στα πλαίσια του Προγράμματος Σίτισης και Προώθησης Υγιεινής Διατροφής που υλοποιείται στο σχολείο μας. Το πρόγραμμα υλοποιείται από το Ινστιτούτο Προληπτικής Περιβαλλοντικής και Εργασιακής Ιατρικής (Prolepsis), με δωρεά από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος  και πραγματοποιείται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Με αυτό το πρόγραμμα κάθε μαθητής του σχολείου μας, λαμβάνει καθημερινά ένα μικρογεύμα που περιλαμβάνει φρούτο, γάλα ή γιαούρτι, σάντουιτς κ.α., σύμφωνα με τον εβδομαδιαίο προγραμματισμό που επιμελείται το ινστιτούτο Prolepsis.

Επιστημονικοί συνεργάτες από το ινστιτούτο Prolepsis  έδωσαν συμβουλές για παιδιά και εφήβους σε θέματα υγιεινής διατροφής ενώ οι σεφ Χρήστος Γεωργαντής και Σωκράτης Κουγιουμτζής από την εταιρία Pot & Pan ( φτιάχνει τα μικρογεύματα), μαγείρεψαν Βακαλάο Χωριάτικο (δείτε το παρακάτω βίντεο).