Where are you the hero?

Και φέτος για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, το σχολείο μας συμμετέχει ενεργά με τους μαθητές της Γ’ και Δ’ τάξης σε πρόγραμμα eTwinning με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Παπανικολάου Ειρήνη (ΠΕ86 Πληροφορικός).

Ο κύριος σκοπός του έργου είναι οι μαθητές να παρουσιάσουν ήρωες που σχετίζονται με την καθημερινότητά τους (γονείς, κηδεμόνες, εκπαιδευτικοί) ή ήρωες που τους θεωρούν ως είδωλά τους ή ήρωες που έχουν αλλάξει σημαντικά τον κόσμο (άνθρωποι από τον κόσμο των ΜΜΕ, του αθλητισμού, του πολιτισμού και της επιστήμης).

Μέσω αυτού του έργου, θέλουμε να ενθαρρύνουμε τους νέους να ανταλλάσσουν πληροφορίες με λέξεις, εικόνες και βίντεο με σχολεία συνεργάτες. Τα παιδιά θα παρουσιάζουν, σε μηνιαία χρονικά διαστήματα, διάφορα θέματα σχετικά με σημαντικούς χαρακτήρες που επηρέασαν σημαντικά τη ζωή των ίδιων ή άλλων. Οι μαθητές θα διευρύνουν το αγγλικό τους λεξιλόγιο και επιπλέον θα αποκτήσουν δεξιότητες στη χρήση εργαλείων ΤΠΕ.