Εορτασμός ημέρας απελευθέρωσης της Πόλεως 11-11-1912

Το σχολείο μας όπως όλα τα σχολεία, συμμετείχε στις εκδηλώσεις εορτασμού της απελευθέρωσης της πόλεως μας στις 11 Νοεμβρίου. Από νωρίς το πρωί η σημαία μας παρευρέθηκε και παρακολούθησε την Θεία Λειτουργία στο βυζαντινό παρεκκλήσιο της Παναγίας Μουζεμβίκη (Άγιος Μηνάς). Με το πέρας της ακολούθησε η Λιτανεία της Ιεράς Εικόνας του Αγίου Μηνά από το Ιερό Παρεκκλήσιο προς τον Μητροπολιτικό Ναό, οπού τελέστηκε η καθιερωμένη δοξολογία. Μεγάλη τιμή έπειτα, αποτέλεσε για εμάς το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου κατά την παρέλαση μας, μαζί με όλα τα σχολεία του νομού. Τέλος αξίζει να απευθύνουμε ένα μεγάλο “ευχαριστώ” στον Πολιτιστικό σύλλογο Χιλιοδένδρου και στον Όμιλο Πολιτιστικής Ανάπτυξης Καστοριάς «Μύησις» για την παραχώρηση παραδοσιακών φορεσιών.