Ολοκλήρωση δρασεών για το Ολοκαύτωμα των Εβραίων

Την Πέμπτη 29 Φεβρουαρίου 2024 επισκέφθηκε το σχολείο μας η σύμβουλος των φιλολόγων κ. Ελένη Γερούση ολοκληρώνοντας έτσι τον κύκλο των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων για την ημέρα μνήμης του Ολοκαυτώματος των Εβραίων.

Η κ. Γερούση είχε προετοιμάσει μια ψηφιακή παρουσίαση ώστε να εξηγήσει στους μαθητές μας με απλό και κατανοητό τρόπο τα δεινά που υπέστησαν οι Εβραίοι κατά τη διάρκεια του Β´ Παγκοσμίου Πολέμου από τους Γερμανούς. Αξίζει να σημειωθεί ότι συνέδεσε τα ιστορικά γεγονότα με το παρόν και τα πολεμικά μέτωπα που δυστυχώς είναι ανοιχτά σε διάφορα σημεία του πλανήτη μας. Στο τέλος οι μαθητές έγραψαν συνθήματα ειρήνης πάνω στα κίτρινα αστεράκια όπως αυτά που υποχρεώνονταν να φοράνε οι Εβραίοι, με την ελπίδα να σταματήσουν οι πόλεμοι και να ζήσει όλη η ανθωπότητα ειρηνικά.

Για το ΕΝΕΕΓΥΛ

Η υπεύθυνη της ενδοσχολικής δράσης

ΤΡΥΦΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

Screenshot 20240302 211836