Αρχική » Δράσεις » Επίσκεψη της Β΄ τάξης Γυμνασίου στη Δομή Προσωρινής Φιλοξενίας Αιτούντων Άσυλο ΡΙΤΣΩΝΑΣ

Στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων “Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνητης Β΄ τάξης, οι μαθητές του Γυμνασίου Δροσιάς ευαισθητοποιήθηκαν και ενημερώθηκαν για το προσφυγικό ζήτημα και συγκεκριμένα για τη λειτουργία της Ελεγχόμενης Δομής Προσωρινής Φιλοξενίας Αιτούντων Άσυλο Ριτσώνας.

Οι μαθητές του σχολείου μας προχώρησαν στη συλλογή ρουχισμού, παιχνιδιών και σχολικών ειδών για τους διαμένοντες στη Δομή, καθώς και στην κατασκευή πασχαλινών δώρων για τα παιδιά του Νηπιαγωγείου που λειτουργεί στο χώρο Προσωρινής Φιλοξενίας.

Για την ολοκλήρωση της δράσης πραγματοποιήθηκε επίσκεψη 15 μαθητών της Β΄ Γυμνασίου, με τη συνοδεία της Εκπαιδευτικού κας Τσιμπίδου και της Σχολικής Νοσηλεύτριας κας Ντρούβα, την Τετάρτη 10 Απριλίου στο Νηπιαγωγείο της Δομής, προκειμένου οι μαθητές μας να παραδώσουν δώρα στα παιδιά του Νηπιαγωγείου, να ξεναγηθούν στους χώρους της Δομής και να ενημερωθούν από τους Συντονιστές Εκπαίδευσης Προσφύγων για βασικά θέματα της ζωής και της εκπαίδευσης των προσφύγων στη χώρα μας.

ritsona1 ritsona2 ritsona3 ritsona4 ritsona5

.