Αρχική » Δράσεις » Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Ναυπλιο

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Ναυπλιο

Την  Τρίτη 2 Απριλίου 2024, οι μαθητές της Περιβαλλοντικής ομάδας της Β τάξης του σχολείου μας  παρακολούθησαν ένα εξαιρετικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Ναυπλίου «Ο Παλαμήδης» με τίτλο:

«Ιστορικά Μυθοπερπατήματα στις Δρομόσκαλες του Ναυπλίου παρέα με την Καλλιόπη Παπαλεξοπούλου και την Ψωροκώσταινα».

Δυο υπέροχοι παραμυθοπερπατητές ταξίδεψαν τα παιδιά στα πιο ενδιαφέροντα ιστορικά μονοπάτια της πόλης  του Ναυπλίου.

Γνώρισαν την ιστορία της Καλλιόπης Παπαλεξοπούλου, μιας γυναίκας σύμβολο της Ναυπλιακής Επανάστασης, της οποίας τα  ιδανικά και οι ιδέες παραμένουν αναλλοίωτες στο χρόνο και σήμερα μοιάζουν πιο επίκαιρες από ποτέ.

Έμαθαν και την άγνωστη για πολλούς ιστορία της Ψωροκώσταινας η οποία καταγράφηκε στην ιστορική μνήμη, όταν προσέφερε τα ελάχιστα υπάρχοντά της στον έρανο που έλαβε χώρα στο Ναύπλιο για την ενίσχυση των πολιορκημένων του Μεσολογγίου.

6/9/1955: Στην Κωνσταντινούπολη ξεσπά το πογκρόμ των Τούρκων, με αφορμή την προβοκάτσια στο σπίτι του Κεμάλ Ατατούρκ, στη Θεσσαλονίκη. Μέσα σε εννέα ώρες καταστρέφονται 4.500 ελληνικά καταστήματα, 1.000 σπίτια, 73 εκκλησίες και 37 σχολεία. Είναι η αρχή του τέλους για τον ελληνισμό της Πόλης.