Αρχική » Εκπαιδευτικές Επισκέψεις » Επίσκεψη στην Εστία Γνώσης με την Β΄Γυμνασίου

Επίσκεψη στην Εστία Γνώσης με την Β΄Γυμνασίου

Η Β΄Γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφθηκε την Εστία Γνώσης Χαλκίδας και παρακολούθησε τα αντίστοιχα προγράμματα.

Τη Δευτέρα 11/4/22 το τμήμα Β1, συνοδευόμενο από τις εκπαιδευτικούς Χατζηνικολάου Δήμητρα και Παπανίκου Παναγιώτα, επισκέφθηκε την Εστία Γνώσης στη Χαλκίδα. Οι μαθήτριες και οι μαθητές του τμήματος είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν ένα ταξίδι στο σύμπαν και να γνωρίσουν τα μυστικά του ηλιακού μας συστήματος με την βοήθεια του Δρ. Αστροφυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών
Αντώνιου Αντωνίου.

Στις 15  Απριλίου  και 13 Μαίου 2022 επισκεφθήκαμε με το Β2, Β3  τμήματα  του Γυμνασίου Δροσιάς την Εστία Γνώσης Χαλκίδας συνοδευόμενοι από τους καθηγητές τους κυρία Ντούνα Ελένη και τους κυρίους  Δημάκη Λυκούργο ,Βοργιά Γεώργιο αντίστοιχα.  Εκεί παρακολουθήσαμε την παρουσίαση του Επιμελητή Ανηλίκων Χαλκίδας,  κύριου Καρβελά,  με θέμα τον σχολικό εκφοβισμό, φαινόμενο το οποίο δυστυχώς απασχολεί όλο και περισσότερο την εκπαιδευτική κοινότητα κατά το τελευταίο διάστημα.

Στα πλαίσια της παρουσίασης, ο κύριος Καρβελάς ανέπτυξε το φαινόμενο του bullying μέσα από τις γνώσεις και την εμπειρία του, δείχνοντας στους μαθητές μας και αντίστοιχα επιμορφωτικά βίντεο ενώ στην συνέχεια ακολούθησε ενδιαφέρουσα συζήτηση με τους μαθητές ζητώντας τους να εκφράσουν τις σκέψεις τους και τα συναισθήματα τους για το φαινόμενο και για τα περιστατικά που έχουν τυχόν βιώσει ή παρατηρήσει οι ίδιοι μέσα ή και έξω από τον σχολικό χώρο.

Κλείνοντας την επίσκεψη στην Εστία Γνώσης, ευχαριστήσαμε τον κ. Αντωνίου Αντώνιο και τον κ. Καρβελά  και κάναμε έναν όμορφο περίπατο στην παραλία της πόλης απολαμβάνοντας τον ζεστό ανοιξιάτικο ήλιο.

Μάιος 2022

7/8/1964: Η Τουρκία βομβαρδίζει θέσεις των Ελληνοκυπρίων στην Κύπρο.