Στις 7 Απριλίου 2021 οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την μοναδική ευκαιρία να παρακολουθήσουν το 1ο διαδικτυακό Μαθητικό Μαθηματικό Φεστιβάλ που διοργάνωσε ο συντονιστής Μαθηματικών ΠΕ.Κ.Ε.Σ Θεσσαλίας, κύριος Μπουραζάνας Κωνσταντίνος, σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Θεσσαλίας και με τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας, Λάρισας και Τρικάλων.
Οι μαθητές μας παρακολούθησαν τις ομιλίες διακεκριμένων Μαθηματικών διεθνούς ακτινοβολίας, όπως ο Κωνσταντίνος Δασκαλάκης και ο Αθανάσιος Φωκάς, ήρθαν σε επαφή με πολύ ενδιαφέρουσες και πρωτότυπες δράσεις μαθητών άλλων Γυμνασίων και συμμετείχαν, με επιτυχία, στην επίλυση γρίφων.
Ήταν μια ημέρα αφιερωμένη στον συναρπαστικό κόσμο των Μαθηματικών που μπορεί να είναι το κλειδί όλων των επιστημών, αλλά είναι επίσης και πηγή χαράς, έμπνευσης και δημιουργικής φαντασίας.
Αυτή η εργασία έχει άδεια χρήσης Creative Commons -Αναφορά Δημιουργού – Μη Εμπορική Χρήση – Παρόμοια Διανομή4.0.