Η γιορτή έγινε διαδικτυακά την παραμονή της εθνικής επετείου, στις 24/3/2021. Σημαντική υπήρξε η ενεργός εμπλοκή των μαθητών στις παραπάνω δράσεις και η αποφυγή της παθητικής παρακολούθησης αυτών.
Επιπλέον με αφορμή την επέτειο των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση, οι μαθητές εργάστηκαν όλη τη χρονιά και εκπόνησαν αξιόλογες εργασίες σε θέματα σχετικά με: α) τη Μουσική β) τον Αθλητισμό γ) την Τέχνη δ)τον Φιλελληνισμό ε) την Ιστορία και παρήγαγαν αξιόλογες εργασίες. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν δημιουργικά την προσφορά των αγωνιστών της Επανάστασης του 1821, να ευαισθητοποιηθούν στα σημαντικά εκείνα γεγονότα, να τιμήσουν τη μεγάλη επέτειο και να προβάλλουν τη σύγχρονη Ελλάδα.
Επιπλέον οι ίδιοι με μεγάλο ενδιαφέρον εργάστηκαν για τη δημιουργία του λογότυπου του σχολείου, το οποίο και αποτυπώθηκε ως τοιχογραφία σε εξωτερικό χώρο του σχολείου με την επιμέλεια του εξαίρετου συναδέλφου Καλλιτεχνικών του σχολείου μας, κυρίου Ιωάννη Δημουλά, τον οποίο και ευχαριστούμε ιδιαιτέρως.
Αυτή η εργασία έχει άδεια χρήσης Creative Commons -Αναφορά Δημιουργού – Μη Εμπορική Χρήση – Παρόμοια Διανομή4.0.