Αρχική » Μαθητικοί Διαγωνισμοί » Συμμετοχή μαθητών του Γυμνασίου Δροσιάς σε Διαγωνισμούς

Συμμετοχή μαθητών του Γυμνασίου Δροσιάς σε Διαγωνισμούς

Ευαγγελία Κολούτσου με λογοτεχνικό κείμενο στον 37ο πανελλήνιο-65ο πανευρωπαϊκό διαγωνισμό ευρωπαϊκής ημέρας σχολείων 2018.

Ευαγγελία Τσότσου, Σοφία Σκαρλή, Γεώργιος Φεργαδιώτης, Ανδρέας Χριστοδούλου με φωτογραφίες στο διαγωνισμό ζωγραφικής-φωτογραφίας-χειροποίητου παραδοσιακού παιχνιδιού Δημοκρατίας Αιγύπτου 2018.

Ντανιέλα Καλάσι, Απόστολος Κουρπαδάκης με αφίσα στον 5ο διεθνή μαθητικό διαγωνισμό ΕΚΕΔΙΣΥ 2018 “ Οι εικόνες των σχολικών βιβλίων πηγή έμπνευσης και καλλιτεχνικής δημιουργίας”.

Αλέξανδρος Δεληγιάννης,Κωνσταντίνα Μυλωνά, Ιωάννα Καρακάση, Ειρήνη Κολιάτσα, στον 21ο μαθητικό διαγωνισμό κατασκευής ξύλινης φωλιάς για πουλιά 2017-2018

Διονυσία Σκαρλή, στον 7ο πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό για την ιστορία των Ελλήνων του Πόντου 2017-2018.

Η διευθύντρια του γυμνασίου Δροσιάς, Αθηνά Μοσχάκη και ο σύλλογος διδασκόντων συγχαίρει τους μαθητές για τη συμμετοχή τους στους διαγωνισμούς.

Τους επιβραβεύουμε για την επίπονη προσπάθειά τους και τη διάθεσή τους για διάκριση και ευχόμαστε κάθε επιτυχία!

Με τη συμμετοχή στους διαγωνισμούς αναδεικνύονται οι ιδιαίτερες κλίσεις και ικανότητες των μαθητών και σε άλλα επιστημονικά πεδία. Στεκόμαστε ως καθοδηγητές και παρακινητές δίπλα τους και ευχόμαστε γνώση, πρωτιά και αριστεία!

Μάιος 2018

14/10/1863: Ο σουηδός χημικός Aλφρεντ Νόμπελ πατεντάρει την παρασκευή της νιτρογλυκερίνης.
Από την εφεύρεσή του αυτή θα κερδίσει πολλά χρήματα, ικανά για να συντηρούν μέχρι σήμερα το Ίδρυμα Νόμπελ, που απονέμει τα ομώνυμα βραβεία.