Αρχική » Εκπαιδευτικά Προγράμματα » Εκπαιδευτική Επίσκεψη της Περιβαλλοντικής Ομάδας του Γυμνασίου Δροσιάς Εύβοιας στο Κ.Π.Ε. Αργυρούπολης

Την Πέμπτη 4 Μαΐου 2017, οι 35 μαθητές της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου μας  πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αργυρούπολης , στην Αθήνα. Η συγκεκριμένη επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του Προγράμμτος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Τα τρελά νερά του Ευβοϊκού», που υλοποιήθηκε τη τρέχουσα σχολική χρονιά στο σχολεί μας.

Στο χώρο του ΚΠΕ οι μαθητές παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Το νερό- Η θάλασσα » και ενημερώθηκαν για την μόλυνση της θάλασσας , τις δραστηριότητες που αναπτύσσονται στη θάλασσα καθώς και για τις ανθρώπινες παρεμβάσεις στον αιγιαλό, οι οποίες αλλοιώνουν το τοπίο.Στη συνέχεια  πραγματοποίησαν δραστηριότητες δίπλα στη θάλασσα στην περιοχή του Αλίμου, κοντά στο χώρο του παλιού αεροδρομίου και των αθλητικών εγκαταστάσεων του Αγίου Κοσμά.

DSCF8980-smallDSCF8976-smallDSCF8998-small