Εκλογές για την ανάδειξη μαθητικών κοινοτήτων

ΕΚΛΟΓΕΣ 15ΜΕΛΟΥΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

Οι μαθητικές κοινότητες είναι κύτταρα δημοκρατικής ζωής στο σχολείο. Αποτελούν χώρο πρωτοβουλίας, αναζήτησης και δημιουργίας. Οι μαθητές συμμετέχοντες στη ζωή των μαθητικών κοινοτήτων, μέσα σε πνεύμα δημοκρατικού διαλόγου, συνεργασίας και συλλογικότητας, θα αναδεικνύονται σε υπεύθυνα άτομα, με αναπτυγμένη δυνατότητα να κρίνουν και να εκτιμούν τη σημασία και το νόημα κάθε δραστηριότητας στα πλαίσια του σχολείου.
Στο πνεύμα αυτό, οι 36 συνολικά υποψήφιοι για το 15μελές Συμβούλιο του σχολείου μας κλήθηκαν να αυτοπαρουσιαστούν στη Γενική Συνέλευση που έγινε στο προαύλιο και να διεκδικήσουν την ψήφο των συμμαθητών τους

ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Σήµερα, 22 Οκτωβρίου 2019 και κατά τις 2 τελευταίες ώρες του ηµερησίου προγράµµατος του Σχολείου έγινε γενική συνέλευση των µαθητών µε θέµα:

«Εκλογή 15µελούς µαθητικού συµβουλίου»

Τα αποτελέσµατα των εκλογών έχουν ως εξής:

ΨΗΦΙΣΑΝ ΕΓΚΥΡΑ ΑΚΥΡΑ ΛΕΥΚΑ
146 141 5 0

Συγχαίρουμε όλα τα παιδιά και ευχόμαστε στους/στις εκλεγμένους/-ες να εκπροσωπήσουν με υπευθυνότητα τους/τις συμμαθητές/-τριές τους, έχοντας υπόψη ότι τα μέλη οφείλουν να συμμορφώνονται με τις διατάξεις του κανονισμού λειτουργίας και τις αποφάσεις των συνελεύσεων των μαθητικών κοινοτήτων, να εναρμονίζουν τη δράση τους σύμφωνα με τα γενικότερα συμφέροντα και τις επιδιώξεις των μαθητικών κοινοτήτων, να καταβάλλουν κάθε δυνατή προσπάθεια για την πραγματοποίηση των αποφάσεων των συνελεύσεων.

Δείτε εδώ τον κανονισμό των μαθητικών κοινοτήτων