Το σχολείο μας μέλος του OSOS κοινοτητα / project

OSOS

Το σχολείο μας είναι μέλος της κοινότητας OSOS (Open Schools for Open Society)

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2019

Την εβδομάδα 13-17/5/2019 πραγματοποιείται η θεματική εβδομάδα στο σχολείο μας με τίτλο «Σεβασμός  στον άλλον»

ΗΜΕΡΙΔΑ ETWINNING ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 20 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2019 ΣΤΙΣ 15:ΟΟΜ.Μ. ΗΜΕΡΙΔΑ ETWINNING ΜΕ ΘΕΜΑ :

« Ευρωπαϊκό Έτος Πολιτιστικής Κληρονομιάς – eTwinning δράσεις σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους. Δημιουργία ενός ποιοτικού συνεργατικού eTwinning έργου»

ΚΟΠΗ ΠΙΤΑΣ 2019

ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ 2019

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

ΕΙΔΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ – ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ / 3 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία   καθιερώθηκε να εορτάζεται στις 3 Δεκεμβρίου από το 1992, επειδή εκείνη την ημέρα η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ υιοθέτησε το Πρόγραμμα δράσης για τα ΑμεΑ.

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία δίνει την ευκαιρία στις κυβερνήσεις, στους οργανισμούς και στις κοινωνίες να εστιάσουν την προσοχή τους στα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ανθρώπων με αναπηρία.

To 7-10% του παγκόσμιου πληθυσμού πάσχει από μια αναπηρία, γεγονός που σημαίνει ότι  υπάρχουν περισσότεροι από 500 εκατομμύρια άνθρωποι με αναπηρία, «η μεγαλύτερη μειονότητα του κόσμου».

Το Ειδικό Γυμνάσιο–Λύκειο Αθηνών τιμά τα άτομα με αναπηρία με εκδήλωση στο χώρο του σχολείου(Ύδρας 2, Ηλιούπολη) την Τρίτη 3/12, 10.00 π.μ., και προσκαλεί όσους επιθυμούν να γνωρίσουν από κοντά το έργο των μαθητών μας. Επίσης οι μαθητές μας ετοιμάζουν μια ειδική επετειακή εκπομπή για το European School Radio η οποία θα μεταδοθεί  στις 3 Δεκεμβρίου 2013.

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΜΑΣ…

Ειδικό Γυμνάσιο Αθηνών

To Ειδικό Γυμνάσιο Αθηνών δέχεται μαθητές με αναπηρία. Ακολουθεί το πρόγραμμα σπουδών των Γυμνασίων και Λυκείων Γενικής Παιδείας, όπως αυτό είναι διαμορφωμένο από το Υπουργείο Παιδείας για τα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ειδικής Αγωγής. Δίνει τη δυνατότητα απόκτησης Απολυτηρίου Γυμνασίου και Γενικού Λυκείου αντίστοιχα και εισαγωγής σε Ανώτερα και Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα. Παρέχεται επιπλέον θεραπευτική, ψυχολογική και νοσηλευτική υποστήριξη από Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό (Φυσικοθεραπευτές, Εργοθεραπευτές, Λογοθεραπευτές, Ψυχολόγοι, Νοσηλευτές, Κοινωνικοί Λειτουργοί). Οι μαθητές δέχονται τη φροντίδα Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού και μεταφέρονται με τα ιδιόκτητα κρατικά λεωφορεία. Το σχολείο διαθέτει την κατάλληλη υποδομή και τον εξοπλισμό για μαθητές με κινητικές αναπηρίες

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: | Σχολιάστε

Καλημέρα κόσμε!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το «Ιστολογείν»!

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | 1 σχόλιο