Χαράσσοντας τη ζωή του ψαρά

Με το Γυμνάσιο Αιτωλικού να βιώνει την εμπειρία του ψαρά ολοκληρώνεται μια σχολική χρόνια γεμάτη νέες εμπειρίες και δράσεις.

Το έργο «Χαράσσοντας τη ζωή του ψαρά» ολοκληρώνεται με βασικό αντίκτυπο η νέα γενιά του τόπου μας να έχει κατανοήσει την αξία της Λιμνοθάλασσας και του επαγγέλματος του ψαρά.

Παράδοση, ιστορία, περιβάλλον, αρχιτεκτονική, τοπικά προϊόντα, γαστρονομία, τέχνες είναι μερικές από τις θεματικές που οι μαθητές των σχολείων του τόπου μας γνώρισαν με βιωματικό τρόπο.

Υπάρχουν στη ζωή μας ευτυχώς κάποιοι ωραίοι άνθρωποι Messolonghi By Locals που μας βοηθούν ο καθένας ξεχωριστά με τον δικό του τρόπο, τις δικές του γνώσεις και όραμα. Σχεδιάζουν, οργανώνουν, αγωνιούν, συνεργάζονται και προσφέρουν βιώματά, αλήθειες, εμπειρίες. Μερικοί μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας ήταν τυχεροί να συνδεθούν μαζί τους και να νοιώσουν την εμπειρία να βυθίζεσαι πραγματικά στην μαγεία του τόπου σου, να αγκαλιάζεσαι από το φως, το χρώμα, τη μυρουδιά, τη γεύση, τους ήχους του.

#μεσολόγγι #messolonghi #messolonghibylocals #followthelocals

1 3 2 2 3 2 4 2 5 2 6 1 7 1 8 1 9 1 10 1 11 1 12 1 13 1 14 1 15 1 16 17 1 18 1 19 1