Επαγγελματικός προσανατολισμός

Κάποια ερωτήματα, στην εφηβική ηλικία ιδιαίτερα, δεν είναι και τόσο εύκολα να απαντηθούν. Ο επαγγελματικός προσανατολισμός για παράδειγμα δεν είναι ένα τεστ 10 λεπτών και έχεις τελειώσει. Είναι μια διαρκής προσωπική αναζήτηση. Υπάρχουν ωστόσο εργαλεία που μπορούμε να προσφέρουμε στους εφήβους για να τους βοηθήσουν στις επαγγελματικές επιλογές τους. Ένα τέτοιο εργαλείο προσφέραμε και εμείς στους μαθητές της Γ ‘ Γυμνασίου μέσω του οργανισμού The Tipping Point in Education .

Ευχαριστούμε τους Μέντορες, συνεργάτες του οργανισμού που ήρθαν στο σχολείο μας με τη βοήθεια της τεχνολογίας και ανέπτυξαν τις επαγγελματικές προοπτικές στους κλάδους των Βιοεπιστημών και της Ιατρικής, την Ρομποτική και την Τεχνική νοημοσύνη καθώς και τις εξελίξεις και τις καινοτόμες  εφαρμογές που εφαρμόζονται στον κλάδο της Γεωπονίας. Συγκεκριμμένα ευχαριστούμε την κα Ευμορφία  Ρεμπούτσικα ερευνήτρια του ΕΚΠΑ, τον Χρήστο Μουταφίδη Γεωπόνο ελεύθερο επαγγελματία και  εταίρος στην εταιρεία Άρωμα Έβρου, καθώς και τον καθηγητή του  Πολυτεχνείο Κρήτης / Technical University of Crete   κ. Νικόλαο Σπανουδάκη -Τμήμα Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης. Ευχαριστούμε επίσης και την αγαπητή Ρένια που μας βοήθησε όλο το προηγούμενο διάστημα στην οργάνωση.