Οι μαθητές συζητούν με το “Χαμόγελο του παιδιού” ” για το κοινωνικό φαινόμενο της σεξουαλικής κακοποίησης παιδιών.

«Με τους εξαιρετικούς επιστήμονες, από το “Χαμόγελο του παιδιού” συνομίλησαν σήμερα οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας για ένα θέμα εξαιρετικά σοβαρό, μια και έχει εξελιχθεί σε μάστιγα. Στη συνάντηση και στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που παρακολουθήσαμε αναδείχτηκε η πραγματική διάσταση του προβλήματος, καθώς και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του.

Ένα πρόβλημα που –δυστυχώς- συναντάται συχνά στη χώρα μας, με υποθέσεις που συγκλονίζουν το πανελλήνιο. Σεξουαλικά εγκλήματα που συντελούνται μέσα σε σπίτια και κοινωνίες και ελάχιστες περιπτώσεις που ζητούν βοήθεια. Ο θυμός, η ντροπή, η ενοχή, αλλά και ο φόβος οδηγεί τα παιδιά θύματα να μην αποκαλύπτουν αυτό που τους συμβαίνει.
Η δράση “Μένει μυστικό” υποστηρίζεται από την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας και υλοποιείται από το Χαμόγελο του παιδιού.