ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ

Την Δευτέρα 21-3-2022,ημέρα Εαρινής Ισημερίας,πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου μας το πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης.

Το πείραμα πραγματοποίησαν μαθητές απο τα τμήματα Β1,Β2 και Γ γυμνασίου και μαθητές από το τμήμα της Α΄Λυκείου.

Συντονιστές της παραπάνω δράσης ήταν οι καθηγήτριες Χρήστου Ειρήνη,Γεωργακοπούλου Γρηγορία και Πετριχιάνου  ΚατερίναΦΑΡΩΝ ΑΧΑΙΑΣ

ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Στα πλαίσια του Προγράμματος Αγωγής Υγείας <Γνωρίζω τους άλλους παίζοντας> θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας την Πέμπτη  7/4/2022 αθλητική συνάντηση των σχολείων:Γυμνάσιο Ερυμάνθειας-Γυμνάσιο Λουσικών και Γυμνάσιο Φαρών.Το πρόγραμμα αφορά μαθητές της Γ΄Γυμνασίου και στόχο έχει την:

• Καλλιέργεια του κοινωνικού προφίλ των μαθητών. Γνωριμία των γειτονικών περιοχών και γειτονικών σχολείων. Δημιουργία αθλητικού πνεύματος και αθλητικής παιδείας. Εκμάθηση κανονισμών αθλημάτων και διεξαγωγής αθλητικών συναντήσεων. Να αποτελέσει αφετηρία για ένα γόνιμο προβληματισμό για έναν υγιή αθλητισμό, ενάντια στα φαινόμενα του εκφοβισμού, του φανατισμού και της αντικοινωνικής συμπεριφοράς.  Την τόνωση αυτοπεποίθησης και του αυτοσεβασμού.
  • Να επιτύχουμε την κοινωνική και την αθλητική αγωγή με την ευρύτερη έννοια, να ενισχύσουμε την φιλία και την συνεργασία μεταξύ των μαθητών μέσα από ομαδικές δραστηριότητες.

«Προκήρυξη Διαγωνισμού για την εισαγωγή φοιτητών στη Σχολή Αξιωματικών και σπουδαστών στη Σχολή Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο, το ακαδημαϊκό έτος 2022 – 2023»