4η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2017-2018

4η   Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού
    Η Δ/νση Φυσικής Αγωγήςτου ΥΠ.Π.Ε.Θ. θέτονταςως στόχο, η άθληση να είναι πρωτίστως μια ευχάριστη δραστηριότητα και μια πολύτιμη εμπειρία για τους μαθητές/τριες Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης, δίνει τη δυνατότητα να συμμετέχουν σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες και την ευκαιρία να βελτιώσουν τη φυσική τους κατάσταση συνηθίζοντας σ’ έναν τρόπο ζωής και άσκησης που ιδανικά θα συνεχίσουν και στην ενήλικη ζωή τους.
    Συγκεκριμένα ορίζει, ως 4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού σχολικού έτους 2017-2018, τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017 (σύμφωνα με την αριθ. πρωτ. 143571/Γ410-9-2014 Υ.Α.) και την κάτωθι Πανελλήνια εναρκτήρια δράση:
    Στις 8:30 π.μ. στον προαύλιο χώρο κάθε σχολικής μονάδας ανά τάξεις και με τις αντίστοιχες προτεινόμενες μπάλες
Δημοτικό:
Α ́& Β ́ τάξεις μπαλόνι,
Γ ́& Δ ́ τάξεις αερόμπαλα,
Ε ́& ΣΤ ́ τάξεις μαλακιά μπάλα πετοσφαίρισης,
Γυμνάσιο & Λύκειο:
μπάλα πετοσφαίρισης,
καλούνται οι μαθητές/τριες κρατώντας τη μπάλα ψηλά να την εναλλάσσουν, δίνοντας πάσες ο ένας στον άλλον και μετρώντας παράλληλα τις επιτυχημένες προσπάθειες. Σε περίπτωση πτώσης της μπάλας αρχίζει το μέτρημα από την αρχή. (Η διάρκεια της δράσης ορίζεται στα 5 λεπτά).
    Στην συνέχεια, κάθε σχολική μονάδα καλείται να αποφασίσει για τις δράσεις που θα υλοποιήσει, εντός του σχολικού ωραρίου,οι οποίες υποχρεωτικά θα πρέπει να έχουν συνάφεια με την ανωτέρω ορισμένη θεματική ενότητα.
    Για τη συμμετοχή των μαθητών/μαθητριών στις ανωτέρω αθλητικές δραστηριότητες απαιτείται:
α.  Συμπληρωμένη η ονομαστική κατάσταση συμμετοχής των μαθητών (σε περίπτωση μετακίνησης εκτός της σχολικής μονάδας) [πίνακας 7, σελ.57 της αρ.πρωτ.190677/Δ5/10.11.2016 Υ.Α.   (ΑΔΑ: ΩΩοΓ4653ΠΣ-3Γ8)

β.  Οι μαθητές και μαθήτριες που δεν διαθέτουν Α.Δ.Υ.Μ. σε ισχύ, μπορούν να συμμετέχουν σε όλες τις μηκινητικές δραστηριότητες (οργανωτικές, δημιουργικές, διαδραστικές κλπ.),
γ.   ενυπόγραφη υπεύθυνη δήλωση του γονέα/κηδεμόνα με ευθύνη του οποίου θα εξασφαλίζεται η δυνατότητα συμμετοχής των μαθητών/τριών στις αθλητικές δραστηριότητες [πίνακας 9, σελ.60 της αρ.πρωτ.190677/Δ5/10.11.2016 Υ.Α. (ΑΔΑ: ΩΩοΓ4653ΠΣ-3Γ8)]  και
δ.   κατάλληλη αθλητική ενδυμασία.