Αρχείο για 1 Οκτωβρίου, 2014

Κατά το σχολικό έτος 2013-2014 με την υπ’ αρ. πρωτ. 12342/Γ7/03-09-2013 Εγκύκλιο, καθιερώνεται η Εβδομάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης. Ως εκ τούτου, κάθε σχολικό έτος η 2η  Εβδομάδα του Οκτωβρίου θα αφιερώνεται στην Π.Ε. Εγκύκλιος 2014: Α.Π. 155393/Γ7/29-09-2014.

Στα πλαίσια της Περιβαλλοντικής Εβδομάδας προτείνεται η προβολή  ντοκιμαντέρ-ταινιών περιβαλλοντικού περιεχομένου και η διενέργεια εστιασμένης συζήτησης με τους μαθητές που θα αφορά τα περιβαλλοντικά προβλήματα που αναφέρονται στα συγκεκριμένα βίντεο που θα προβληθούν.

Προτεινόμενα  ντοκιμαντέρ (από Υπ. Σχολ. Δραστ.)*

ΗΟΜΕ με υπότιτλους /  ΗΟΜΕ στα ελληνικά

ΕΞΑΝΤΑΣ (ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΈΡ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ)

ΨΗΦΙΑΚΑ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΑ – ΕΞΑΝΤΑΣ

49 ΛΕΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΙΟΝΙ – ΕΞΑΝΤΑΣ

ΟΤΑΝ ΒΥΘΙΖΕΤΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ – ΕΞΑΝΤΑΣ

ΔΕΛΤΑ – ΟΙ ΒΡΩΜΙΚΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ – ΕΞΑΝΤΑΣ

* Η σελίδα έχει πληροφοριακό χαρακτήρα, η επιλογή οποιασδήποτε προβολής βίντεο έγκειται στην απόφαση του συλλόγου διδασκόντων του εκάστοτε σχολείου.

Comments Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εβδομάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης