Το ιστολόγιο αυτό ανήκει στην Παπαδοπούλου Γεωργία (ή Γιούλα), Καθηγήτρια Εικαστικών ΠΕ08 στο Πειραματικό Γυμνάσιο Τρίπολης.

Σύντομο βιογραφικό:

Γεννήθηκε το 1974 στην Αθήνα.

Σπούδασε Συντήρηση Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης στο ΤΕΙ Αθήνας (1991-1997) και Ζωγραφική στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών Αθήνας (1998-2001), ενώ το 1999-2000 παρακολούθησε με υποτροφία του ευρωπαϊκού προγράμματος Socrates-Erasmus μαθήματα Video Art στη Σχολή Καλών Τεχνών της Βαρκελώνης (UB).

Έκανε μεταπτυχιακές σπουδές στις Ψηφιακές Μορφές Τέχνης, ΑΣΚΤ, Αθήνα (2002-2004, Υποτροφία Καλύτερης Επίδοσης, ΙΚΥ)

Έχει παρουσιάσει έργα της, κυρίως video-art, σε διάφορες εκθέσεις και φεστιβάλ βιντεοτέχνης  στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, έχει επιμεληθεί εκθέσεις και προβολές στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, ενώ ανήκει στη βασική διοργανωτική ομάδα του Video Art Festival Μηδέν (www.festivalmiden.gr) που πραγματοποιείται από το 2005 στην Καλαμάτα.

Από το 2003 διδάσκει Εικαστικά στη Β/θμια Εκπαίδευση (μόνιμος εκπαιδευτικός).

Είναι μέλος του Επιμελητηρίου Εικαστικών Τεχνών και της Ένωσης Καθηγητών Καλλιτεχνικών Μαθημάτων.

Άρθρα της για την τέχνη έχουν δημοσιευτεί σε διάφορα έντυπα, ενώ αρθρογραφεί τακτικά στην πολιτιστική free press εφημερίδα “Στην Μπρίζα” (www.stinbriza.gr)

Μια απάντηση προς “Σχετικά”

1. ΕΛΕΝΗ ΜΠΟΥΣΙΑ είπε:

Εξαιρετικά υπέροχη δουλειά, ειμαι ιδιαίτερα ευτυχής που σε συνάντησα.