O Hundertwasser στο Γυμνάσιο Πλωμαρίου

Γυμνάσιο Πλωμαρίου

Την άνοιξη του 2017 έλαβε χώρα στο Γυμνάσιο Πλωμαρίου μία πρωτοβουλία της καθηγήτριας Γερμανικών κ. Γεωργίας Τόσκα, να διακοσμηθεί το ισόγειο του Σχολείου από τους μαθητές με παραλλαγές έργων του Αυστριακού καλλιτέχνη Friedensreich Hundertwasser (1928-2000). Αφορμή στάθηκε η εκμάθηση των χρωμάτων στο μάθημα των Γερμανικών και κατ΄επέκταση η γνωριμία με γερμανόφωνους καλλιτέχνες.

Friedensreich Hundertwasser

Το πρώτο στάδιο της δημιουργικής εργασίας περιελάμβανε τη δημιουργία βάσης στους τοίχους, έργο στο οποίο βοήθησαν οι καθηγητές του Σχολείου. Ακολούθησε το σκιτσάρισμα των τοίχων, δηλαδή τη μεταφορά των εικόνων με κιμωλία σε αναλογία.

Κατόπιν ακολούθησε το κυρίως καλλιτεχνικό έργο:

<τα παιδιά ζωγραφίζουν στους τοίχους>

Με την καθοδήγηση και υποστήριξη πολλών καθηγητών στου Σχολείου, οι μαθητές άλλαξαν ριζικά το ισόγειο του Σχολείου τους και το μετέτρεψαν από ένα μονόχρωμο, σχεδόν μονότονο χώρο, σε ένα χώρο πολύχρωμο, που εμπνέει μαθητές και καθηγητές, αφήνοντας μία παρακαταθήκη για το μέλλον.

Hundertwasser

Κατηγορίες: ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ, ΓΕΡΜΑΝΟΦΩΝΟΙ ΖΩΓΡΑΦΟΙ. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.