Über mich

Τόσκα Γεωργία του Ιωάννη και της Αναστασίας

Γεννήθηκα στην Δράμα το 1967 και από το 1974 έως το 1986 ζούσα στην όμορφη πόλη της Στουτγάρδης στην Γερμανία. Η υποχρεωτική σχολική εκπαίδευσή μου περιελάμβανε τόσο το γερμανικό όσο και το ελληνικό σχολείο. Αποφοίτησα από το Λύκειο Στουτγάρδης το 1986 και σπούδασα στο Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, από όπου αποφοίτησα το 1990.
Μετά την αποφοίτησή μου ξεκίνησα την επαγγελματική μου σταδιοδρομία στο φροντιστήριο Γερμανικών της Θεσσαλονίκης, το „Logos“. To 1993 ιδρύσαμε με αγαπητούς συναδέλφους το φροντιστήριο Γερμανικών «Γερμανικός ΔΙΑΛΟΓΟΣ» στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.
Το 2004 διορίστηκα στο Γυμνάσιο Καλλονής, και από το 2005 έως το 2010 υπηρέτησα στο Ελληνικό Σχολείο της Φρανκφούρτης στη Γερμανία. Μετά την επιστροφή μου στην Ελλάδα το 2010, υπηρέτησα οργανικά Γυμνάσιο Πλωμαρίου Λέσβου. Το καλοκαίρι του 2021 μετατέθηκα στη Θεσσαλονίκη και υπηρετώ οργανικά στο 1ο ΓΕΛ Ελευθερίου-Κορδελιού.

I was born in Drama in 1967 and from 1974 to 1986 I lived in the beautiful city of Stuttgart in Germany. My compulsory schooling included both German and Greek school. I graduated from the Greek  High School in Stuttgart in 1986 and studied at the Department of German Language and Literature at the Aristotle University of Thessaloniki, where I graduated in 1990. After graduation I started my professional career at the German language school “Logos” in Thessaloniki. In 1993 I founded with dear colleagues the German language school “Germanikos DIALOGOS” in the center of Thessaloniki. In 2004 I was appointed at the Gymnasium of Kalloni on the island of Lesbos, and from 2005 to 2010 I served at the Greek School of Frankfurt in Germany. After my return to Greece in 2010, I served at the Gymnasium of Plomari, Lesvos. In the summer of 2021, I was transferred to Thessaloniki and serve since then at the 1st High School of Eleftherio-Kordelio.