Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο

email logo 2

Το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο είναι μια από τις βασικότερες υπηρεσίες του Διαδικτύου. Είναι μια μορφή ταχυδρομείου, όπου μπορούμε να στείλουμε αλλά και να πάρουμε μηνύματα σε ηλεκτρονική μορφή. Τα μηνύματα αυτά είναι γνωστά ως email.

Τι χρειάζομαι για να στείλω ένα email;

1. Μία συσκευή (έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή, ένα τάμπλετ ή ένα έξυπνο κινητό) με σύνδεση στο διαδίκτυο.
  2. Να έχω δημιουργήσει ένα email, δηλαδή μια διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Όλοι οι μαθητές που έχουν δημιουργήσει λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο – ΠΣΔ, έχουν διεύθυνση email στην ιστοσελίδα https://webmail.sch.gr/.
  3. Να ξέρω το email (δηλαδή τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου) του παραλήπτη.

Ηλεκτρονική Διεύθυνση

Στο παραδοσιακό ταχυδρομείο η διεύθυνση κάθε σπιτιού είναι μοναδική, για να παραδίδονται τα γράμματα με ακρίβεια. Με ανάλογο τρόπο λειτουργεί και το Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο. Ο κάθε παραλήπτης έχει μία ηλεκτρονική διεύθυνση, η οποία είναι μοναδική και έχει τη μορφή:

Μπορούμε να δημιουργήσουμε λογαριασμό email σε έναν πάροχο ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Μερικοί γνωστοί πάροχοι είναι: Gmail, Yahoo και Outlook. Εμάς ο πάροχός μας είναι το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο στην Ελλάδα και τα  e-mail των μαθητών έχουν τη μορφή: a222222@sch.gr

Πλεονεκτήματα του Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου

• Πάρα πολύ γρήγορο!!!
    • Είναι δωρεάν!
    • Αξιοπιστία : το μήνυμα θα πάει σίγουρα στον παραλήπτη.
    • Δεν χρειάζεται να είμαστε συνδεδεμένοι συνέχεια στο διαδίκτυο. Τα μηνύματα αποθηκεύονται αυτόματα στη θυρίδα μας και μπορούμε να τα δούμε όποια στιγμή θέλουμε.

Τα παρακάτω βίντεο θα σε βοηθήσουν στο πως να στέλνεις κι εσύ email:

Δραστηριότητες:

Πηγή : Άκης Μπλάνας – ΤΠΕ στο Δημοτικό (sch.gr)