Adopt a Ship 2021-22

ΕΝΑΡΞΗΤο σχολείο μας συμμετέχει στο καινοτόμο πρόγραμμα «Υιοθεσία Πλοίου»  δίνοντας την ευκαιρία σε εκπαιδευτικούς και μαθητές να βιώσουν ως “στεριανοί ναύτες” τα ταξίδια του πλοίου. Τα παιδιά του τμήματος Στ2 και οι εκπαιδευτικοί ξεκινούμε ηλεκτρονική επικοινωνία με τον Πλοίαρχο του πλοίου, από την οποία μαθαίνουμε για το πλοίο, τις καθημερινές ασχολίες και δραστηριότητες του πληρώματος, τα φορτία που μεταφέρονται, τα λιμάνια φόρτωσης και εκφόρτωσης, γεωγραφία των τόπων που επισκέπτεται. Με την φαντασία μας θα ταξιδεύουμε και θα φροντίζουμε με αγάπη το πλοίο μας με το όνομα ABYSSINIAN.

Το Abyssinian ανήκει στην εταιρία Ariston Navigation και είναι ένα πλοίο μεταφοράς ξηρού φορτίου (Bulk Carrier).

ABYSSINIAN

Εδώ ακολουθούμε το πλοίο μας ABYSSINIAN στο ταξίδι του.

Το ψηφιακό ημερολόγιο του πλοίου μας

Ταξίδι στις ηπείρους και τους ωκεανούς (KOYIZ Φωτόδεντρο)

Greek Shipping Miracle

Project Connect (Adopt a ship)