Η Άρια είναι λίγο διαφορετική

ΑΡΙΑ

“Η Άρια είναι λίγο διαφορετική” είναι ένα ψηφιακό κόμικ που δημιουργήθηκε με πολύ αγάπη. Αποτελεί μια προσπάθεια ευαισθητοποίησης των παιδιών στο θέμα της διαφορετικότητας και της αποδοχής του αυτισμού, μέσα από μια παιχνιώδη, τρυφερή προσέγγιση,

Αφορμή για την δημιουργία αυτού του ψηφιακού υλικού ήταν η  εκπαιδευτική ομιλία από τον παλαίμαχο καλαθοσφαιριστή Δημήτρη Παπανικολάου που πραγματοποιήθηκε στις 1 Μαρτίου 2024 στο 2ο Δημ. Σχολείο Βάρης. Ο κ. Παπανικολάου μίλησε στους μαθητές για την προσωπική του «γνωριμία» με τη διαταραχή και τους λόγους που τον οδήγησαν στην ενεργό ενασχόληση του με το Autism Awareness, και τη δημιουργία του προγράμματος UniquAll.

Ευχαριστώ πολύ τον κ. Παπανικολάου για την πολύτιμη αυτή αφόρμηση!

Ευχαριστώ ιδιαίτερα την κα Φωτεινή Ρόϊδου, εκπαιδετικό του Τμήματος Ένταξης του 2ου Δημ. Σχολείου Βάρης για την βοήθειά της και τις εξαιρετικές συμβουλές της.

Αφιερωμένο στην Άρια, στον Βασίλη, στον Γιάννη, στην Κατερίνα, στη Μέλανη..