ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ” ΠΑΜΕ ΣΙΝΕΜΑ¨ ΣΤΟ 6οΓΕΛ Ν. ΙΩΝΙΑΣ- ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

6ο  ΓΕΝΙΚΟ   ΛΥΚΕΙΟ  ΝΕΑΣ  ΙΩΝΙΑΣ

Σαλαμίνος  και  Καλλιπόλεως- Ν.  Ιωνία

τηλ.:   210 2521061    φαξ: 210 2532336

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  « ΠΑΜΕ  ΣΙΝΕΜΑ;»  ΑΠΟ  ΤΟ  6ο ΓΕΛ  ΝΕΑΣ  ΙΩΝΙΑΣ-ΠΑΡΑΓΩΓΗ  ΤΑΙΝΙΑΣ  ΜΙΚΡΟΥ  ΜΗΚΟΥΣ

Σας   γνωρίζουμε  ότι  τη  Δευτέρα  14 Απριλίου  2014 ( Μ. Δευτέρα)  και  ώρες  10.00 π.μ.  έως  15.00 μ.μ., στους  χώρους  του  6ουΓΕΝΙΚΟΥ  ΛΥΚΕΙΟΥ  ΝΕΑΣ  ΙΩΝΙΑΣ, πραγματοποιήθηκε  η συνάντηση  ομάδας  μαθητών με  το  σκηνοθέτη   κ. Χατζή  Ευθύμη, προκειμένου  να  δημιουργήσουν ένα  σενάριο  για  ταινία  μικρού  μήκους, και  στη  συνέχεια να  πραγματοποιήσουν  τα  γυρίσματα  της  ταινίας.

Οι  μαθητές  με  την  καθοδήγηση  του  σκηνοθέτη δημιούργησαν  το  σενάριο  της  ταινία ς και  στη  συνέχεια πραγματοποιήθηκαν  τα  γυρίσματα. Ο  προσωρινός  τίτλος  της  ταινίας  είναι: « Η  ΑΝΑΤΡΟΠΗ», και  το  θέμα  της  είναι  παρμένο  από  τη  σχολική  ζωή και τους  προβληματισμούς  των  νέων  σήμερα. Στη  συνέχεια  θα  γίνει  η  επεξεργασία  και το  μοντάζ  στα  στούντιο  του  NEW  YORK  COLLEGE στην Αθήνα, με  τη  συμμετοχή  των  μαθητών, του  σκηνοθέτη  και  του  συμβούλου  καθηγητή  κ. Κουρκουλάκου Ηλία και  Διευθυντή  του  σχολείου.

Οι  δράσεις αυτές  γίνονται  στο  πλαίσιο  του  προγράμματος « ΠΑΜΕ  ΣΙΝΕΜΑ;», που  εφαρμόζεται   σε  σχολεία Α/θμιας  και Β/θμιας Εκπ/σης και  στη  συνέχεια  τον Ιούνιο  2014, θα  γίνει  το  7ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΜΑΘΗΤΙΚΩΝ  ΤΑΙΝΙΩΝ, στο  οποίο  θα  συμμετέχει και  η  ταινία των  μαθητών  μας.

Ο   ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

ΚΟΥΡΚΟΥΛΑΚΟΣ  ΗΛΙΑΣ

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/esrblog/2014/04/23/%cf%84%ce%bf-%cf%80%cf%81%ce%bf%ce%b3%cf%81%ce%b1%ce%bc%ce%bc%ce%b1-%cf%80%ce%b1%ce%bc%ce%b5-%cf%83%ce%b9%ce%bd%ce%b5%ce%bc%ce%b1%c2%a8-%cf%83%cf%84%ce%bf-6%ce%bf%ce%b3%ce%b5%ce%bb-%ce%bd-%ce%b9/