Σάββατο 1 Μαρτίου στις 10 το πρωί, η Καραμέλα στον αέρα

ΧΑΡΤΑΕΤΟΙ-Ν.Χατζηκυριάκος-Γκίκας

Τελευταίο Σαββατοκύριακο Αποκριάς, πρώτο Σαββατοκύριακο του Μάρτη.

Πριν βγείτε για την πρωινή σας βόλτα, φορέστε το Μαρτάκι σας και φυσικά συντονιστείτε στο European School Radio για να ακούσετε στις 10 :00 π.μ την αποκριάτικη εκπομπή του νηπιαγωγείου της Καραμέλας.

Συνέντευξη

Η αφηγήτρια Αγνή Στρουμπούλη ήρθε στο σχολείο μας, μας αφηγήθηκε και μίλησε μαζί μας για παραμύθια και όχι μόνο. Ακούσαμε τον Τσουγκρουτ από εκείνη και με την σειρά μας θα σας το αφηγηθούμε όλοι μαζί.

Παιχνίδι «ανοίξτε τα αυτιά και τη φαντασία σας»

Περιγράφουμε τις στολές μας. Θα βρείτε τι έχουμε ντυθεί;

Τι θα γινόταν, αν…
Αποκριάτικες, υποθετικές συναντήσεις, αποκριάτικες τρελές απαντήσεις!

Συνταγή!

Πώς θα ετοιμάσετε ένα επιτυχημένο αποκριάτικο πάρτι;
Ως …ειδικοί του είδους, σας αποκαλύπτουμε τα μυστικά για ένα μοναδικό πάρτι στο πνεύμα της Αποκριάς.

Τραγούδια

Μουσικές που ακούμε στο σπίτι ή στην τάξη και που μοιραζόμαστε μαζί σας.
θα ακούσετε «το τραγούδι του Ρωμαίου» από το «παράξενο δεν είναι» του Θ. Μικρούτσικου, «τα παιδιά ζωγραφίζουν στον τοίχο» του Μ. Μπουρμπούλη, και το «Imagine» του J.Lenon.

Η εκπομπή μας δεν είναι μόνο ψυχαγωγικού χαρακτήρα!
Με αφορμή μια άσκηση σεισμού που πραγματοποιήσαμε, παρουσιάζουμε κάποιες σχετικές (και χρήσιμες) οδηγίες.

Πήγαμε, είδαμε, προτείνουμε

Δημοσιογραφική…αντιπροσωπεία της ομάδας μας, παρακολούθησε την παράσταση «Τζέλα, Λέλα, Κόρνας και ο Κλεομένης». Περιγράφουμε με λίγα λόγια το έργο και δυστυχώς δεν έφτασε ο χρόνος να σας τραγουδήσουμε και κάποιο από τα τραγούδια της παράστασης που μας αρέσουν πολύ.

Η εκπομπή μας θα τελειώσει με τις ευχές μας για τους χαρταετούς που ελπίζουμε να πετάξουν ψηλά, πολύ ψηλά. Καιελεύθεροι  σαν τις σκέψεις μας.

Ραντεβού λοιπόν το πρώτο πρωινό του Μάρτη στις 10 ΝΤΑΝ!!!

***Ακούστε εδώ την προηγούμενη εκπομπή της Καραμέλας

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/esrblog/2014/02/28/%cf%83%ce%ac%ce%b2%ce%b2%ce%b1%cf%84%ce%bf-1-%ce%bc%ce%b1%cf%81%cf%84%ce%af%ce%bf%cf%85-%cf%83%cf%84%ce%b9%cf%82-10-%cf%84%ce%bf-%cf%80%cf%81%cf%89%ce%af-%ce%b7-%ce%ba%ce%b1%cf%81%ce%b1%ce%bc%ce%ad/