Επιμορφωτικές Ημερίδες για διαδικτυακό ραδιόφωνο

ημε2.bmpΤο European School Radio, Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο θα είναι στο επίκεντρο των επιμορφωτικών συναντήσεων  που συνδιοργανώνουν οι Σχολικοί Σύμβουλοι της 7ης και της 8ης περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης Αχαΐας κ.κ. Φελούκα Βασιλική και Γιαννόπουλος Κωνσταντίνος με θέμα: «Καινοτόμες προσεγγίσεις δημιουργίας και έκφρασης με τη χρήση ΤΠΕ: Το διαδικτυακό ραδιόφωνο»

Συγκεκριμένα, την Τρίτη 18-06-2013 και ώρες 09.00-13.30 θα πραγματοποιηθεί ημερίδα στο Δημοτικό Σχολείο Κάτω Καστριτσίου για εκπαιδευτικούς από την Πάτρα, με επιμορφωτές τους:

Ευτυχία Τούλιου,

Εκπαιδευτικός ΠΕ70

Γιαγκούλης Νικόλαος,

Εκπαιδευτικός ΠΕ19 στο Γυμνάσιο Καμπάνη Κιλκίς, Διεύθυνση ΔΕ Κιλκίς

Φελούκα Βασιλική -Γιαννόπουλος Κωνσταντίνος,

Σχ. Σύμβουλοι 7ης & 8ης Περιφέρειας Π.Ε. Αχαΐας

Την Πέμπτη 20-06-2013 και ώρες 09.00- 13.30 θα πραγματοποιηθεί ημερίδα στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Αιγίου για τους εκπαιδευτικούς από το Αίγιο με επιμορφωτές:

Ευτυχία Τούλιου,

Εκπαιδευτικός ΠΕ70

Φελούκα Βασιλική -Γιαννόπουλος Κωνσταντίνος,

Σχ. Σύμβουλοι 7ης & 8ης Περιφέρειας Π.Ε. Αχαΐας

Στα πλαίσια των 4 δίωρων σεμιναρίων θα παρουσιαστεί στο πρώτο μέρος το εκπαιδευτικό σενάριο που σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε στο Δημοτικό Σχολείο Ελαιώνα με τίτλο:

«Δημιουργούμε ραδιοφωνική εκπομπή με θέμα “Να πούμε ένα παραμύθι;” στα πλαίσια της Πρωινής Ζώνης του European School Radio, το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο»

και στο δεύτερο μέρος θα πραγματοποιηθούν εργαστήρια παραγωγής ραδιοφωνικής εκπομπής, θεματικά παρόμοιες με αυτές που δημιούργησαν οι μαθητές και μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου Ελαιώνα σχετικά με το σενάριο. Στα εργαστήρια οι εκπαιδευτικοί ΠΕ70 θα εργάζονται ομαδικά σε λάπτοπς.

Τέλος, θα γίνει η παρουσίαση των εργασιών των ομάδων στην ολομέλεια και η αξιολόγηση του σεμιναρίου μέσω διανομής και συλλογής ερωτηματολογίων.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/esrblog/2013/06/18/%ce%b5%cf%80%ce%b9%ce%bc%ce%bf%cf%81%cf%86%cf%89%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%ad%cf%82-%ce%b7%ce%bc%ce%b5%cf%81%ce%af%ce%b4%ce%b5%cf%82-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%ce%b4%ce%b9%ce%b1%ce%b4%ce%b9%ce%ba%cf%84%cf%85/