Νέα εκπομπή, αφιέρωμα στον Κων. Καβάφη στην Αγγλική Γλώσσα, την Παρασκευή (12/04/2013) από το Πρότυπο Πειραματικό ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης

Πρότυπο Πειραματικό ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης του Παν/μίου Αιγαίου στο European School Radio

Την Παρασκευή 12/04/2013, θα πραγματοποιηθεί η ραδιοφωνική εκπομπή PPLM Time στην Αγγλική Γλώσσα και θα είναι αφιερωμένη στην Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης και στο Έτος Καβάφη 2013. Στην εκπομπή θα παρουσιαστεί μία σύντομη βιογραφία του ποιητή από τον μαθητή της Α’ Λυκείου Αντωνιάδη Μιχάλη και θα διαβαστούν μερικά από τα πιο σημαντικά του ποιήματα. Οι μαθητές της Β’ Λυκείου Παναγιώτης Ψωμαδέλλης, Καλλιόπη Τζιμή και Εβίτα Μουτζουρέλλη θα διαβάσουν τα ποιήματα «Ιθάκη» και «Περιμένοντας τους Βαρβάρους» αντίστοιχα. Οι μαθητές της Γ’ Λυκείου Παναγιώτης Προβατάς και Στράτος Σταμπολίδης θα διαβάσουν «Τα Τείχη» και «Φωνές», ποιήματα που παραμένουν επίκαιρα ακόμα και στις μέρες μας.

PPLM TIME s

Model Experimental High School of Mytilene of the University of the Aegean at European School Radio

On Friday 12/04/2013, PPLM Time will be broadcasting in English and the program will be dedicated to World Poetry Day and 2013: Year of C. Cavafis. A short biography of Cons. Cavafis will be presented by Antonioades Michael, student of A’ class and some of his most well-known poems will be read by students. From B’ class, Kaliopi Tzimi and Evita Moutzourelli will be reading “Waiting for the Barbarians” and Panagiotes Psomadellis will read “Ithaca”. From C’ class Panagiotes Provatas and Stratos Stampolides will be reading “Walls” and “Voices” accordingly, poems that sound so relevant even today.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/esrblog/2013/04/10/%ce%bd%ce%ad%ce%b1-%ce%b5%ce%ba%cf%80%ce%bf%ce%bc%cf%80%ce%ae-%ce%b1%cf%86%ce%b9%ce%ad%cf%81%cf%89%ce%bc%ce%b1-%cf%83%cf%84%ce%bf%ce%bd-%ce%ba%cf%89%ce%bd-%ce%ba%ce%b1%ce%b2%ce%ac%cf%86%ce%b7-%cf%83/