“Θα σας βγάλουμε το λάδι” με ιστορίες πολλές, 10/3 στις 11.00

Καλοί μας φίλοι…

Στην εκπομπή μας 10/03/2013 και ώρα 11.00- 12.00 “Θα σας βγάλουμε το λάδι” με ιστορίες από την προφορική παράδοση του τόπου μας… Στο πρώτο μέρος αφηγούνται οι μαθητές και μαθήτριες ιστορίες καταγεγραμμένες από τον πατέρα της Λαογραφίας Νικόλαο Πολίτη και επιλεγμένες προσεκτικά από την ομάδα εργασίας ΣΤ τάξης. Και αυτό γιατί όλες οι ιστορίες που κάποτε λέγονταν δεν απευθύνονταν σε παιδιά.

Στο δεύτερο μέρος παρουσιάζονται ήθη κι έθιμα του γάμου στην ευρύτερη περιοχή της Αιγιαλείας. Το υλικό αντλήσαμε από το αρχείο πρωτογενούς λαογραφικής ύλης- συλλογή χειρογράφων του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Μουσικές επιλογές; Παραδοσιακά τραγούδια από την Πελοπόννησο! Η εν λόγω εκπομπή δυσκόλεψε τους μαθητές και τις μαθήτριες γιατί έπρεπε να αφηγηθούν στη γλώσσα των παππούδων τους. Προσπαθήσαμε για το καλύτερο κι ελπίζουμε να απολαύσετε την εκπομπή μας!

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/esrblog/2013/03/09/%ce%b8%ce%b1-%cf%83%ce%b1%cf%82-%ce%b2%ce%b3%ce%ac%ce%bb%ce%bf%cf%85%ce%bc%ce%b5-%cf%84%ce%bf-%ce%bb%ce%ac%ce%b4%ce%b9-%ce%bc%ce%b5-%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%bf%cf%81%ce%af%ce%b5%cf%82-%cf%80%ce%bf/