The first European Show, now On Demand !!!

On Thursday October 11/10/2012 teachers from eight European schools that take part in the Comenius program “ European School Radio – The Voice of Young Europeans” visited Kampani High School, the coordinating school of the program as well as the base of European School Radio.

During this visit, a live show hosted by students of Kampani high school aired from the studio of European School Radio. Several from the participating European schools joined on the air, “met” with the Greek students and teachers and discussed how they can work together towards making European School Radio a tunnel of communication for students throughout Europe.

Besides being really fun, the show was also a great opportunity for all participants to get familiarized with the process of producing a live broadcasting and share thoughts as to how make things more effective.

You can listen to the show “on demand”. Just click on this link !

This live programming which was the result of team work from 9 European schools Belgium, Bulgaria, Czech Republic, Germany, Greece, Italy, Norway, Portugal and Turkey was on air again on Monday 22/10, 21:00, Wendesday 24/10, 12:00 and Thursday 25/10,16:00.

Την Πέμπτη … Οκτωβρίου 2012 καθηγητές από οκτώ ευρωπαϊκά σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Comenius “ European School Radio – The voice of young Europeans”, επισκέφθηκαν το Γενικό Λύκειο Καμπάνη που είναι το σχολείο που συντονίζει το πρόγραμμα αλλά και η βάση του European School Radio.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης βγήκε στον αέρα από το στούντιο του ραδιοφώνου μία ζωντανή εκπομπή με «οικοδεσπότες» μαθητές του Λυκείου Καμπάνη. Αρκετά από τα ευρωπαϊκά σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα συνδέθηκαν, γνώρισαν τους Έλληνες μαθητές και καθηγητές και συζήτησαν τρόπους συνεργασίας με στόχο να κάνουν το European School Radio δίαυλο επικοινωνίας για τους νέους της Ευρώπης.

Η εμπειρία εκτός από ιδιαίτερα διασκεδαστική, πρόσφερε την ευκαιρία στους συμμετέχοντες να εξοικειωθούν με τη διαδικασία παραγωγής μίας ζωντανής εκπομπής και να ανταλλάξουν σκέψεις και προτάσεις για την πορεία του προγράμματος.

Η ζωντανή αυτή εκπομπή που ήταν το αποτέλεσμα συνεργασίας συνολικά εννέα σχολείων από το Βέλγιο, τη Βουλγαρία, τη Γερμανία, την Ελλάδα, την Ιταλία, τη Νορβηγία, την Πορτογαλία, την Τσεχία και την Τουρκία θα μεταδοθεί σε επανάληψη τη Δευτέρα 22/10 στις 21:00, την Τετάρτη 24/10 στις 12:00 και την Πέμπτη 25/10 στις 16:00.

Συντοντιστείτε !!!

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/esrblog/2012/11/03/the-first-european-show-on-air-again-monday-2210-2100-wendesday-2410-1200-and-thursday-25101600/