ΤΟ ΠΡ. ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΝΑΒΡΥΤΩΝ ΣΤΟ Ρ/Σ “ΑΘΗΝΑ 9,84′

Αγαπητοί συνάδελφοι και μαθητές

Η ραδιοφωνική ομάδα του Π.Π.Λ. Αναβρύτων επισκέφθηκε την Τρίτη 13 Μαρτίου 2012, το Ρ/Σ ” ΑΘΗΝΑ 9,84″, στα πλαίσια της ερευνητικής εργασίας με θέμα: ” ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ-ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ”.

Κατά την επίσκεψη έγινε ξενάγηση σε όλους τους χώρους του ραδιοσταθμού και ενημέρωση για τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας ενός ραδιοφωνικού σταθμού και για τη διαμόρφωση του ραδιοφωνικού προγράμματος. Οι μαθητές πραγματοποίησαν ηχογράφηση της εκπομπής ” ANAVRITA ECO NEWS” σε στούντιο του σταθμού, συνέντευξη από τη δημοσιογράφο κ. Παφίλη και συμμετείχαν ζωντανά σε καθημερινή ειδησειογραφική εκπομπή. ΟΙ δημοσιογράφοι, οι παραγωγοί και οι τεχνικοί του σταθμού απάντησαν πρόθυμα σε όλες τις ερωτήσεις των μαθητών προσφέροντάς τους πολύτιμες γνώσεις και εμπειρίες!! Στο τέλος της επίσκεψης, οι μαθητές επισκέφθηκαν το ΜΟΥΣΕΙΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ, που λειτουργεί στο 2ο όροφο των εγκαταστάσεων του ραδιοσταθμού με σπάνια εκθέματα ( παλιά ραδιόφωνα, παλιοί πομποί, μικρόφωνα κ.α.) ανάμεσα στα οποία και ο ραδιοπομπός των φοιτητών κατά την εξέγερση του Πολυτεχνείου το Νοέμβριο του 1973.

Η επίσκεψη αυτή ήταν μια ανεπανάληπτη εμπειρία για μαθητές και καθηγητές ,που συμμετείχαν!!!!

Η ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΠΡ. ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΑΝΑΒΡΥΤΩΝ

[local /files/2012/05/20120313105410.wmv nolink]

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/esrblog/2012/05/16/%cf%84%ce%bf-%cf%80%cf%81-%cf%80%ce%b5%ce%b9%cf%81%ce%b1%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%bf-%ce%bb%cf%85%ce%ba%ce%b5%ce%b9%ce%bf-%ce%b1%ce%bd%ce%b1%ce%b2%cf%81%cf%85%cf%84%cf%89%ce%bd-%cf%83%cf%84/