ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12-2-2021

1. ΦΥΣΙΚΗ: Ο ΜΑΓΝΗΤΗΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΕΤΑΙ.

ΠΑΙΞΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ.  Πλησίασε τον μαγνήτη στην πυξίδα και παρατήρησε το αποτέλεσμα. Ύστερα πάρε την Γη και πλησίασε την πυξίδα στη γη. Παρατήρησε τι  συμβαίνει.

ΠΥΞΙΔΑ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΤΗΣ

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ  ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΒΙΝΤΕΟ

ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ 1, 2 ΚΑΙ 3 από το τετράδιο εργασιών στη σελ. 128. Ύστερα μελέτησε την παρουσίαση  συμπλήρωσε το τετράδιο εργασιών εάν δεν το έχεις ήδη κάνει. Μάθε απ’ έξω το συμπέρασμα. Διόρθωσε τις εργασίες σου.

(ΚΛΙΚ)

2.  ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ: Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΛΗΤΗΣ

ΠΑΙΞΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ. Βρες το αποτέλεσμα βάζοντας τον αριθμό που σου δίνεται στην μεταβλητή y.

BASKET BALL

Αναλογίσου ΚΑΙ ΛΥΣΕ το παρακάτω ΠΡΟΒΛΗΜΑ:

Αν κάθε μαθητής και μαθήτρια της τάξης μας κάνει 2 ζωγραφιές την ημέρα και ο σκύλος μου ο Πεπίτο τρώει 3  από αυτές κάθε μέρα, γράψε:

α) μια μαθηματική σχέση που να μας δίνει τις ζωγραφιές που θα μαζέψουμε σε ΚΆΠΟΙΕΣ (Χ) μέρες,

β) μια μαθηματική σχέση  που να μας δίνει τις ζωγραφιές που θα φάει ο Πεπίτο σε ΚΑΠΟΙΕΣ (Χ) μέρες,

γ) μια μαθηματική σχέση που να μας δίνει τις ζωγραφιές που θα μας μείνουν σε ΚΑΠΟΙΕΣ (Χ) μέρες.

Από το Τετράδιο Εργασιών Μαθηματικών β’ τεύχος, σελ. 19 να κάνεις τις ασκήσεις 1 και 2.

ΤΩΡΑ ΠΑΙΞΕ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!

ΤΑ ΓΛΥΚΑ

Κατηγορίες: ΣΤ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ, ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ, ΦΥΣΙΚΗ. Ετικέτες: , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.