Καραγκιόζης εναντίον Κορονοϊού!

Αγαπητά μου μαθητούδια,

Στη μάχη εναντίον του Κορονοϊού, εκτός από τον Πεπίτο, επιστρατεύτηκε κι ο Καραγκιόζης!

Παρακολουθήστε το τραγούδι στο παρακάτω βίντεο πολύ προσεκτικά!

Και λέω πολύ προσεκτικά, γιατί μετά θα ακολουθήσει και κουίζ!

(το τραγούδι και τις δραστηριότητες τις αντλήσαμε από το ιστολόγιο «ΑΝΕΒΑ ΜΗΛΟ ΚΑΤΕΒΑ ΡΟΔΙ»)

Και τώρα, απαντήστε στις ερωτήσεις για να γίνετε και σεις αναγνωρισμένοι βοηθοί στη μάχη εναντίον του κορονοϊού!

Και μερικές δραστηριότητες ακόμα, για όποιον θέλει κι άλλες (μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις εργασίες που έχετε ήδη κάνει):

Νο 11 ΚΟΡΟΝΟΪΟΣ: Γίνετε ξεφτέρια στις γωνίες!

Αγαπητά μου  μαθητούδια,

Την Τρίτη το πρωί είδατε στην εκπαιδευτική τηλεόραση ένα μάθημα  για τις γωνίες.

Εξασκηθείτε λοιπόν, παίζοντας!

Παίξτε τα παιχνίδια με τη σειρά, όπως σας τα έχω αναρτήσει. Τις φωτογραφίες με τις επιτυχίες σας θα μου τις στείλετε στο mail μου στο σχολικό δίκτυο, όπως το βλέπετε.

ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΙΡΟΓΝΩΜΟΝΙΟ

Quarterback

ΠΑΙΖΩ ΜΕΤΡΩΝΤΑΣ ΓΩΝΙΕΣ 1

ΠΑΙΖΩ ΜΕΤΡΩΝΤΑΣ ΓΩΝΙΕΣ 2

ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ

Νο 10 ΚΟΡΟΝΟΪΟΣ : Σκέφτομαι την φίλη μου/τον φίλο μου

Αγαπητά μου μαθητούδια,

Τόσες μέρες που είστε κλεισμένα μέσα στο σπίτι, είναι σίγουρο πως νοσταλγείτε τους φίλους σας. Είμαι σίγουρη πως αναπολείτε τις στιγμές που ήσασταν μαζί και περνάγατε όμορφα. Να λοιπόν, τώρα θα μοιραστείτε τις σκέψεις σας!

Συνδεθείτε στο eclass της τάξης μας με τους κωδικούς σας, πατώντας στην εικόνα,  και επιλέξτε από το μάθημά μου (ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ) το μάθημα 10. Εκεί θα βρείτε οδηγίες για τη δημιουργική εργασία! .

Νο 7 ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ: ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΠΛΗΓΩΝΑΜΕ – ΕΡΓΑΣΙΕΣ

Αγαπητά μου μαθητούδια,

Νομίζω ότι έχετε δει όλοι την ταινία ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΠΛΗΓΩΝΑΜΕ.

Τώρα ήρθε η ώρα για δουλειά!

Εργασία 1: Ερωτήσεις κατανόησης

Να συμπληρώστε ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ

Νο 6 ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ : Μένουμε σπίτι, μοιραζόμαστε μια καλή ταινία και την συζητάμε.

Αγαπητά μου μαθητούδια,

Κουραστήκατε, φαντάζομαι, με τόσο χορό, ε;

Ώρα για ψυχαγωγία στον καναπέ!

Παρακολουθήστε την ταινία

«ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΠΛΗΓΩΝΑΜΕ».

Η ζωή των παιδιών το καλοκαίρι στη Χίο, το νησί της μαστίχας, πενήντα χρόνια πριν, ήταν πολύ διαφορετική από τη δική σας. Όμως, θα βρείτε πολλά κοινά με τα παιδιά εκείνης της εποχής.

(Η ταινία στο παρακάτω βίντεο επαναλαμβάνεται και με αγγλικούς υπότιτλους. Η διάρκειά της είναι μία ώρα περίπου  (τελειώνει στο 1.04.00) και όχι δύο όπως φαίνεται στο βίντεο. )

Καλή διασκέδαση!

(Μετά θα κάνετε κι εργασία, χιχι!)

Νο 5 ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ: «Νους υγιής εν σώματι υγιεί» – Μένουμε σπίτι και χορεύουμε!

Ξέρετε τι σημαίνει: «Νους υγιής εν σώματι υγιεί»; Είναι μια ρήση (κάτι που είπε) ο αρχαίος Έλληνας γιατρός Ιπποκράτης, που θεωρείται ο πατέρας της ιατρικής. Σημαίνει «Μυαλό υγιές μέσα σε σώμα υγιές», δηλαδή για να είμαστε ευφυείς, συγκεντρωμένοι, ετοιμόλογοι, ευφάνταστοι και  δημιουργικοί πρέπει απαραίτητα να προσέχουμε, να γυμνάζουμε και να τρέφουμε σωστά και το σώμα μας, όχι μόνο το μυαλό μας.  (Αν θέλετε να μάθετε παραπάνω για τον Ιπποκράτη πατήστε εδώ). Κι επειδή, λοιπόν, σκουριάσαμε πολύ και πρέπει λίγο να σηκωθούμε από τον καναπέ και από την καρέκλα, να γυμναστούμε, η επόμενη εργασία που έχετε να κάνετε είναι

να χορέψετε!

Παρακολουθήστε τα βίντεο και ταυτόχρονα προσπαθήστε να μάθετε τα βήματα και χορέψτε, χορέψτε, χορέψτε! Όταν μάθετε καλά τους χορούς, ίσως καταφέρουμε να χορέψουμε όλοι μαζί, online! (θα προσπαθήσουμε τουλάχιστον!). Συνδεθείτε με κάποια συμμαθήτρια/κάποιον συμμαθητή σας και κάντε πρόβες!

Καλή διασκέδαση!

Όταν κουραστείτε,αφού πιείτε πολύ νερό,  πατήστε εδώ

ΚΟΡΟΝΟΪΟΣ: Οι εργασίες μας!

ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ!

Είστε καταπληκτικοί.

Προσπαθήστε να βρείτε τις λέξεις και τις φράσεις που γράψατε μέσα σε αυτό το συννεφόλεξο.

Είναι πολύ βαρύ αυτό το σύννεφο! Μήπως να φτιάχναμε ένα χαρούμενο συννεφόλεξο; Για σκεφτείτε: Ποιες λέξεις σας έρχονται στο μυαλό όταν ακούτε τη λέξη «ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ!»

ΓΡΑΨΤΕ τις λέξεις σε ένα χαρτί. Ύστερα,  αν θέλετε μπορείτε και σεις να φτιάξετε συννεφόλεξα! Πατήστε πάνω στο συννεφόλεξο για να σας οδηγήσει!

Για να φτιάξετε το συννεφόλεξό σας πατήστε WORD για να γράψετε τις λέξεις που θέλετε, SHAPES για να διαλέξετε το σχήμα που θέλετε, και μετά πατήστε VISUALIZE και βλέπετε το συννεφόλεξό σας. Αν θέλετε μπορείτε να αλλάξετε και τα χρώματα πατώντας SHAPE. Μπορείτε να το κατεβάσετε και να το στείλετε στο Viber.

ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ!

ΚΑΙ ΤΩΡΑ, ΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ ΣΑΣ! ΧΑΡΕΙΤΕ ΤΙΣ!

Νο 4: ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ: Μένω σπίτι, γίνομαι ειδικός στα μαθηματικά παιχνίδια!

Και τώρα μερικά πιο δύσκολα παιχίδια. Για να δούμε, θα τα καταφέρετε;

Ας ξεκινήσουμε με κάτι όχι και τόσο δύσκολο. Φτιάξτε τα ποσά με τα νομίσματα. Eπιλέξτε την Ευρώπη στον χάρτη και ξεκινήστε:

ΦΤΙΑΧΝΩ ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΕ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ

Και τώρα, κάτι λίγο πιο δύσκολο. Επιλέξτε την υποδιαστολή και ύστερα σχεδιάστε το σύμβολο της ανισότητας (>ή<) ανάμεσα στους αριθμούς που βλέπετε:

Κι ακόμα πιο δύσκολο: Τοποθετήστε το κόκκινο βέλος στην αριθμογραμμή έτσι ώστε να δείχνει τον αριθμό που βλέπετε από πάνω. Επιλέξτε πρώτα την υποδιαστολή.

Και τώρα, κάτι ακόμα πιο δύσκολο: Γρίφος κάθετου πολλαπλασιασμού! Τα ψηφία έχουν πέσει κάτω. Βρές τε τη σωστή θεση τους ώστε να είναι σωστός ο πολλαπλασιασμός. Για να δούμε, θα τα καταφέρετε;

Όταν τελειώστε με όλα αυτά (αν ποτέ τελειώστε χιχι!) μπορείτε να απολαύστε μια έκπληξη…

Νο 3 ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ: Μένω σπίτι, παίζω και μαθαίνω καλά τους δεκαδικούς

Ας εξασκηθούμε λοιπόν παίζοντας.
Πατήστε τις εικόνες. Παίξτε ξανά και ξανά το ίδιο παιχνίδι μέχρι να πάρετε 100% βαθμολογία. Κάθε φορά που πετυχαίνετε, αποτυπώστε την οθόνη και στείλτε την στην εικονική μας τάξη. Καλή διασκέδαση!

ΔΕΚΑΔΙΚΟΙ ΚΑΙ ΚΛΑΣΜΑΤΑ

ΘΕΣΕΙΣ ΨΗΦΙΩΝ